12-14 yaş grubu bayan sporcularda klasik ve vucut ağırlığıyla yapılan 8 haftalık kuvvet antremanlarının 200m. serbest yüzmedeki geçiş derecelerine etkisi.
The effects of classic weight training and strength training using body weight on 200m. freestyle swimming transition degrees of the 12-14 age group of female athletes.
  1. Tez No: 194176
  2. Yazar: SEÇKİN SOYDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETAraştırmanın amacı, yüzme genel hazırlık döneminde 12-14 yaş grububayan sporcularda klasik ağırlık ve vücut ağırlığıyla yapılan kuvvet çalışmalarının200m. serbest yüzme geçiş derecelerine olan etkisinin belirlenmesi ve kuvvetçalışmalarının gerekliliğinin vurgulanmasıdır. Araştırmamıza İzmit bölgesindemüsabık yüzücü olarak antrenman yapan 12-14 yaş grubundan, 12 yaş 6, 13 yaş 9,14 yaş 6 bayan, toplam 21 yüzücü katılmıştır. Araştırmada 7'şer yüzücüden ikifarklı gözlem ve bir kontrol grubu oluşturulmuş ve 1. gözlem grubu klasik ağırlık,2. gözlem grubu vücut ağırlığı kuvvet protokollerini uygularken kontrol grubuherhangi bir kuvvet antrenman protokolü uygulamamıştır. Tüm gruplar yüzmeantrenmanlarını beraber yapmışlardır.Araştırmada tüm grupların boy uzunlukları, vücut ağırlıkları, kulaçuzunlukları, vücut yağ oranları ve 200m geçiş dereceleri ön test ölçümleriyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
AbstractThe purpose of the research is to determine the effects of classic weighttraining and strength training using body weight in the swimming generalpreparation period of the 12-14 age group of female athletes on their freestyletransition degrees and to emphasize the necessity of strength training. Of the 12-14age group, 6 twelve year olds, 9 thirteen year olds, 6 fourteen year olds - a total of21 female swimmers training competitivly in the Izmit area took part in ourresearch. In the study, two different observation groups and one control group wereformed. The first observation group practised classic weight training and while thesecond observation group applied body weight strength protocols the control groupapplied no strength training protocol.