Olumlu sağlık davranışlarının kazandırılmasında okul sağlığı hemşireliği uygulamaları
School health nursing interventions to acquire positive health behaviours
  1. Tez No: 194178
  2. Yazar: KADER GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEÇİL AKSAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Başlık: Olumlu Sağlık Davranışlarının Kazandırılmasında Okul Sağlığı HemşireliğiUygulamalarıYazar: Kader GürbüzÖZETAraştırma, olumlu sağlık davranışlarının kazandırılmasında okul sağlığı hemşireliğiuygulamalarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Kocaeli ilinde Türk Pirelli İlköğretim Okulu'nda 3. 4. ve 5. sınıflarda okuyan tümöğrenciler, örneklem seçimi yapılmaksızın çalışma kapsamına alınmıştır (n: 240).Araştırma, metodolojik bir çalışmadır. Çalışmada olumlu sağlık davranışlarınıkazandırmak üzere Sosyal Bilişsel Teoriye dayalı olarak geliştirilen posterler, Olumlu SağlıkDavranışlarını Keşfetme Programı ve okul sağlığı hemşireliği girişimleri uygulanmıştır. Agrubu (n: 79), B grubu (n: 82) ve C grubu (n: 79) olmak üzere üç girişim grububulunmaktadır. A grubuna sadece poster uygulaması; B grubuna poster ve olumlu sağlıkdavranışlarını keşfetme programı uygulamaları; C grubuna ise tüm okul sağlığı hemşireliğigirişimleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Title: School Health Nursing Interventions to Acquire Positive Health BehavioursAuthor: Kader GürbüzABSTRACTThe aim of this study to evaluate school health nursing interventions to acquirepositive health behaviour.This study was involved third, fourth and fifth grade students attending Türk PirelliPrimary School in Kocaeli without chosing any sample (n: 240)Methodolojic desing was used in this study. Posters, Discover Positive HealthBehaviour Program and school nursing interventions, all of them based on Social CognitiveTheory were used to acquire positive health behaviours. There was three intervention groups;A Group (n: 78), B Group (n: 82) and C Group (n: 78). A group was included only posterinterventions; B Grup was included both poster and Discover Positive Health BehaviourProgram interventions; C group was included all school health nursing interventions.