Eğitilebilir zihinsel engelli çocuklarda eğlenceli atletizm antrenman programının psikomotor özelliklere etkisi
The effect of the psychomotor features of the entertaining fun athletics training programme on mentally retarded children
  1. Tez No: 194184
  2. Yazar: BETÜL BAYAZIT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERGÜN MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZETEĞ T LEB L R Z H NSEL ENGELL ÇOCUKLARDA EĞLENCEL ATLET ZMANTRENMAN PROGRAMININ PS KOMOTOR ÖZELL KLERE ETK SBu çalışmanın amacı, eğitilebilir zihinsel engelli çocuklarda eğlenceli atletizmantrenman programının psikomotor özelliklere etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya, yaşları 11-14 arasında olan 36 eğitilebilir zihinsel engelli ile 8 normal eğitim alan öğrenci olmak üzeretoplam 44 erkek öğrenci katılmıştır. Antrenmanlar, haftada 3 gün, günde 90 dakika olmak üzeretoplam 8 hafta süresince devam etmiştir. 8 haftalık antrenman programı öncesinde ve sonrasında,deneklere ?Eğlenceli Atletizm Beceri Testi? ve ?Motor Davranış Değişikliğine Yönelik GözlemFormu?, antrenmanların altıncı haftasında ise deney grubundaki çocuklara ?Özel OlimpiyatlarAnket Formu? uygulanmıştır.statistiksel değerlendirmeler SPSS 13.0 paket programında yapılmıştır. Eğlenceliatletizm antrenmanı sonrasında hem partnerli hem partnersiz grup istatistik anlamda gelişmegösterirken (p0,01; p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECT OF THE PSYCHOMOTOR FEATURES OF THE ENTERTAININGFUN ATHLETICS TRAINING PROGRAMME ON MENTALLY RETARDEDCHILDREN WHO CAN BE TRAINEDThe aim of this study is, to examine the effect of the psychomotor features of theentertaining fun athletics training programme on mentally retarded children who can betrained. The research has been made on 36 mentally retarded students between 11-14 agesthat can be trained and 8 normally trained students, totally 44 male students. The trainingslasted 8 weeks, three days a week and 90 minutes each day. During the 8 week trainingsbefore and after the trainings the students were given ?Entertaining Athletics Skill Testing?and ?Observation Form On Motor Behaviour Variation?, on the sixth week of the trainingsthe subject students were given ?Special Olympics Inguiry Form?.The statistical datas by using SPSS 13.0 package programme.