Çalışanların stres düzeylerini etkileyen faktörler ve iş sağlığı hemşiresinin stres ile baş etmede etkililiği
The factors which effect employee's stress levels and efficacy of occupational health nursing about coping whith stress
  1. Tez No: 194185
  2. Yazar: ÖZLEM CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEÇİL AKSAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Konu : Çalışanların Stres Düzeylerini Etkileyen Faktörler ve İş Sağlığı HemşiresininStres İle Baş Etmede EtkililiğiYazar : Özlem CANPOLATÖZETGünlük hayatta stres yaratan çok sayıda faktör bulunmaktadır. Çünkü insanınfizyolojik ve psikolojik dengesini etkileyen her unsur bir stres kaynağı olarak görülebilir. Budoğrultuda, bireyin iş çevresi ve iş dışı çevresi birbirini etkileyerek stres oluşumuna nedenolur. Bir diğer ifade ile stres yaratan faktörler, genel çevre unsurlarından ve çalışmahayatının niteliğinden kaynaklanmaktadırÖnemli olan varolan stresi uygun ortamlarda yararlı bir şekilde kullanabilmektir. Bueylemin gerçekleştirilmesinde de iş sağlığı hemşirelerine önemli roller düşmektedir. Stresiyok etmek yerine onu yönetmeye çalışmak anlamlı bir çaba olacaktır.Bu çalışmada; işçilerin stres ölçeği kullanılarak stres düzeylerinin belirlenmesi dahasonra da stresle baş etme yöntemlerine ilişkin eğitimler verilerek stres düzeylerininazaltılması planlanılmıştır.Araştırma, çalışanların stres düzeylerinin saptanılmasını belirlemek amacıylatanımlayıcı ve iş sağlığı hemşiresinin iş yerinde stresle baş etmede etkililiğini belirlemekamacıyla Deney Öncesi Tasarımlardan Tek Gurup Ön Test Son Test düzeneği kullanılarakyapılmıştır. Araştırma; örneklem yöntemine gidilmeksizin Kocaeli' de bir fabrikada çalışan90 işçiden, araştırmaya katılmayı kabul eden 69 işçiyle uygulanılmıştır.Araştırma sonucunda işçilerin orta düzeyde stres altında oldukları ve stresleri ileetkili bir şekilde mücadele edemedikleri belirlenmiştir. Araştırma kapsamında verilen streslebaş etme yöntemlerine yönelik eğitimler sonucunda, işçilerin stres düzeylerine anlamlı birazalma saptanmıştır.Anahtar kelimeler; Sağlığı koruma ve geliştirme, iş sağlığı, iş sağlığı hemşiresi, stres, stresile baş etme
Özet (Çeviri)
Title: The Factors Which Effect Employee?s Stress Levels And Efficacy ofOccupational Health Nursing About Coping With StressAuthor: Özlem CANPOLATABSTRACTBased on the fact that each element affecting the physiological and psychologicalbalance of an individual can be considered as a stressor, it is safe to state that there are manyfactors leading to stress within the everyday life. Interaction between business and socialenvironments, for instance, results in stress. In other words, stressors are consequences of theaspects of general environment and the quality of the business life.What is important in such a context is to use stress, under appropriate conditions, togive beneficial outcomes, in which attempt significant roles are to be assumed byoccupational health nurses. Managing stress, rather than trying to end this inevitable aspectof the modern society, will prove to be a more meaningful endeavor.This study aims to determine the stress levels of workers by perceived stress scaleand then to decrease their stress levels by providing education on methods to cope withstress. Descriptive design to determine the stress levels of the employees and Single GroupPretest Post Test design (pre-experiment) to find out the effectiveness of occupational healthnurses in coping with stress at workplaces have been used in the research.Without using a sampling method, 69 workers out of 90 employed in a factory inKocaeli (Turkey) who accepted to participate were assigned for the study.At the end of the research, average stress level of the workers was found to be?medium? and it was determined that they were unable to cope efficiently with stress. Afterthe educational activities on methods to cope with stress offered to the participants, asignificant decrease was noted in their stress levels.Key words; Health improvement and protection, occupational health, occupational healthnurse, stress, stress management