Astımlı çocuklara yaptırılan düzenli aerobik egzersizlerin solunum fonksiyon testleri ve aerobik performans üzerine etkisi
The effects of regular aerobic exercise on physical capacity and pulmonary function testing in asthmatic children
- Tez No: 194196
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SANLI SADİ KURDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETAstımlı Çocuklara Yaptırılan Düzenli Aerobik Egzersizlerin Solunum FonksiyonTestleri ve Aerobik Performans Üzerine EtkisiAstım 1980'li yıllardan günümüze prevelansı gittikçe artan bir hastalık olaraktanımlanmaktadır. Bu hastalıkta ortaya çıkan fizyopatolojik ve psikolojik değişikliklernedeniyle hastaların fiziksel aktivitelerinin kısıtlandığı ve buna bağlı olarak yaşamkalitesinin düştüğü bilinmektedir. Kendisini aşırı duyarlılık ile belli eden havayollarında daralmaya, çeşitli alerjik ajanlar ile birlikte içerisinde egzersizin de yeraldığı farklı alerjik olmayan durumlar sebep olabilmektedir. Bronkospazma da nedenolabilen egzersizin, kontrollü uygulandığı durumlarda astım tedavisinde olumlusonuçlara neden olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda, sedanter astımlı çocuklarayaptırılacak düzenli aerobik egzersizin fizik kapasiteleri ile solunum fonksiyonlarıüzerinde oluşturacağı değişiklikleri değerlendirmek amaçlanmıştır.Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik İmmünoloji-Alerji Bilim Dalı'nabaşvuran, yaşları 8-12 arasında değişen ve en az 5 yıldır intermittan ve hafif persistanbronşiyal astım tanısı ile takip edilen, herhangi bir alerjene duyarlı ve metakolin testipozitif 9 astımlı (8 erkek, 1 kız) çocuk ile 7 (6 erkek, 1 kız) sağlıklı çocuk çalışmayakatıldı. Çalışmaya katılan çocuklara solunum fonksiyon ve kardiyopulmoner egzersiztestleri çalışmanın başlangıcında, 18. antrenman ve antrenman programı sonundauygulandı. 3 Ay süre ile çocuklara kardiyopulmoner egzersiz testinde ulaştıklarımaksimum dakika ventilasyonlarının (VE) % 40-60'ı aralığında aerobik antrenmanyaptırıldı. Her iki haftada VE düzeyleri kontrol edilerek antrenman şiddetleri ayarlandı.Çalışmamıza katılan sağlıklı ve astımlı çocukların antrenman kalp atımhızlarının değişmemiş olması, antrenman koşu mesafelerinin ve oksijen tüketimlerinin(VO2) artması aerobik performanslarının geliştiğini göstermektedir. Çalışma süresinceçocukların antrenman koşu mesafeleri ile egzersiz testlerinde ölçülen maksimum VO2(mL /kg/dak) düzeyleri arasında da anlamlı ilişki saptanmıştır. Ayrıca antrenmanprogramı sonrasında astımlı çocukların solunum fonksiyon testleri anlamlı orandadüzelme göstererek sağlıklı çocukların değerlerine yaklaşmıştır.Düzenli yapılan 3 ay süreli aerobik antrenmanlar aerobik kapasitenin artmasınave astımlı çocukların solunum değişkenlerinin gelişmesine neden olmuştur. Astımlıçocukların solunum fonksiyonlarındaki düzelmenin nedenleri yapılacak ileri düzeydekiçalışmalarla araştırılmaya açıktır.Anahtar Kelimeler; Çocuk, Astım, Kardiyopulmoner egzersiz testi, Aerobikantrenman, Solunum fonksiyon testi,x
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe effects of regular aerobic exercise on physical capacity and pulmonaryfunction testing in asthmatic childrenAsthma is defined as a disease that its prevalence increases since 80?s. It is wellknown that the patients? physical activity is restricted and quality of life is decreaseddue to the physiopathology and psychological changes occur in the illness. Constructionin the airways accompanied with hyperresponsiveness can be caused by allergic agentsas well as non allergic agents including exercise. It is documented that exercise cancause broncospasm and also can be used in the treatment if it is well organized. In ourstudy it is aimed to evaluate the changes in physical capacity and pulmonary functionswith regular aerobic training in asthmatic sedentary children.The study was carried out with 9 asthmatic (8 boys and a girl) and 7 healthy (6boys and a girl) children aged 8 - 12. All asthmatic subjects were known to be sensitiveagainst a specific allergen and have positive methacoline challenge test results.Asthmatic children are followed at least 5 years with a diagnosis of intermittent andmild persistent bronchial asthma by Cukurova University Medical Faculty Departmentof Pediatric Immunology-Allergy. The children involved in the study were performedpulmonary function and cardiopulmonary exercise tests at the beginning, after 18th andthe last training. Aerobic training was carried out for 3 months with an intensity of 40 -60 % their maximal minute ventilation (VE) that was reached in the cardiopulmonaryexercise testing. The training intensities were adjusted according to their VE in everytwo weeks.The unchanged training heart rates, increased running distances and oxygenconsumption (VO2) indicate an increased aerobic performance in both healthy andasthmatic children. A significant relationship was found between measured VO2max(mL/kg/min) in the exercise testing and training distances. Additionally, the pulmonaryfunction testing of asthmatic children improved significantly and reached to healthychildren?s values.Regularly performed aerobic training for 3 months increased aerobicperformance and caused and improvement in the pulmonary functions of the asthmaticchildren. Further studies are needed to evaluate the causes of these improvements.Key words; Child, Asthma, Cardiopulmonary exercise testing, Aerobic training,Pulmonary function testingxi