Sedanterlerde ve dayanıklılık sporcularında maksimal ve submaksimal egzersiz sonrası oluşan oksidan stres ve antioksidan düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of the oxidative stress and antioxidants levels of the sedantary and endurance athletes after maximal and submaximal exercise
  1. Tez No: 194204
  2. Yazar: ESİN GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
558- ÖZETBu çalışmada, sedanter ve dayanıklılık sporcularında maksimal vesubmaksimal egzersiz sonrası oluşan oksidan stres ve antioksidan düzeylerininkarşılaştırılması amaçlandı. Bu çalışmaya, ortalama Maks VO2 kapasiteleri 69.50ml/kg/dk ve ortalama yaşları 19.30 yıl olan 10 dayanıklılık sporcusu ile ortalamaMaks VO2 kapasiteleri 34.15 ml/kg/dk ve ortalama yaşları 19.70 yıl olan 10sedanter üniversite öğrencisi olmak üzere toplam 20 denek gönüllü olarak katıldı.Deneklerin Maks VO2 seviyeleri, Bruce Protokolü ile belirlendi. Denekler,submaksimal egzersizlerini %70 Maks VO2 şiddetinde 30 dk, Maksimalegzersizlerini ise %100 Maks VO2 şiddetinde tükeninceye kadar devam ettirdi.Deneklerin kan örnekleri egzersiz öncesi ve sonrası, plazmada Malondialdehit(MDA), Total Sulfidril grubu (RSH) ve Nitrik oksit (NOx) düzeylerine bakılmaküzere toplandı.Deneklerin istatistiksel analizleri için SPSS 11.5 for Windows istatistikpaket programı kullanıldı. Grup içi değerlendirmelerde Paired Samples-t test vegruplar arası değerlendirmelerde ise Independent-Samples t test'i kullanıldı.Önemlilik seviyesi olarak 0.001 ve 0.05 anlamlılık seviyesi alındı.Sonuçlar, dayanıklılık sporcuları ve sedanterlerde submaksimal egzersizöncesi ve sonrası MDA, RSH ve NOx seviyeleri arasında anlamlı bir farkolmadığını gösterdi. Sadece, sedanterlerde RSH düzeyinde submaksimal egzersizöncesi ve sonrası anlamlı bir fark bulundu.
Özet (Çeviri)
569- SUMMARYThe purpose of this study was to compare the oxidative stress and antioxidantlevels of the sedentary and endurance athletes after maximal and submaximalexercise. In this study, total of 20 men subjects who voluntarily participated (10sedentary university students and 10 endurance athletes). Mean Max VO2 capacitywas 69.50 ml/kg/min and mean age was 19.30 yrs old for endurance athletes andrespectfully 34,15 ml/kg/min and 19.70 yrs old for sedanters.Max VO2 levels of subjects were determined by Bruce Protocol. The subjectsperformed their submaximal exercises with intensity of 70% of Max VO2 during30 minute period. Maximal exercises with intensity of 100% of Max VO2 wereexecuted until they were exhausted. Blood samples of subjects were collectedbefore and after exercise to analyse plasma Malondialdehit (MDA), Totalsülfhidril group (RSH) and Nitric oxide (NOx) levels.SPSS 11.5 for Windowsstatistic packet programme was used to analyse the results. The results wereanalysed by using Paired samples-t test for evaluating among the group itself andIndependent Samples-t test for evaluating between different groups.