Farklı irrigasyon solüsyonlarının ve yumuşak dokudaki histopatolojik etkilerinin incelenmesi
Evolution of the antifungal and histopathological effects of various final irrigation solutions
  1. Tez No: 194203
  2. Yazar: GULNARA ALİMZHANOVA KOYLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİN TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
?FARKLI RR GASYON SOLÜSYONLARININ ANT FUNGALVE YUMUŞAK DOKUDAK H STOPATOLOJ K ETK LER N NNCELENMES ?Dt. Gulnara Alimzhanova-KoyluÖZETKök kanallarının kemomekanik preparasyonundairrigasyon solüsyonlarının büyük önemi vardır. MTAD solüsyonu,endodontik tedaviler için yeni geliştirilmiş antibiyotik-asit-deterjankarışımı bir kök kanal temizleyicisidir. Bu solüsyonun antifungaletkisi yeterince araştırılmamıştır.Bu araştırmada MTAD içindeki maddelerlehazırlanmış bir deneysel solüsyonla, bu deneysel solüsyonafluconazole eklenerek hazırlanmış bir başka solüsyonunmikrobiyolojik ve histopatolojik davranışları NaOCl'li ve tekbaşlarına olarak MTAD ve EDTA'le kıyaslanmıştır.Mikrobiyolojik deneylerde Ørstavik &Haapasalo'nun geliştirdiği, in vitro model 346 diş üzerindeuygulanmıştır. MTAD, Deneysel Solüsyon I, Deneysel Solüsyon IIve EDTA'nın C. albicans üzerindeki etkileri tek başlarına veNaOCl ile birlikte 1, 5, 30 ve 60 dakikalık uygulamalarlaaraştırılmıştır. C. albicans kolonilerinin tam yok olmasıNaOCl+EDTA'ın 30 dakika veya sadece EDTA'nın 60 dakikauygulamasıyla sağlanmıştır. Bu süreler klinik olarak anlamlıdeğildir. Makul süreler olan 1 ve 5 dakikalık uygulamalarda C.albicans üzerindeki en anlamlı etki, fluconazole ekleyerekhazırladığımız Deneysel Solüsyon II ile elde edilmiştir. MTAD vebu maddenin içerdiği maddelerle tarafımızdan hazırlananDeneysel Solüsyon I ile elde edilen etkiler aşağı yukarı birdiğerinin aynıdır.Deneysel Solüsyon II'nın kullanımdaki solüsyonlargibi kullanılıp kullanılamayacağını araştırmak üzere ratlarlayapılan biyouyumluluk deneylerinde bütün maddelere karşı 48saat içinde benzer bir akut inflamatuar cevabın oluştuğu, 1. ve 4.haftalarda inflamasyonun yerini fibrotik aktivasyonun, yaniiyileşmenin aldığı görülmüştür. Deneysel Solüsyon II'ye karşıoluşan reaksiyonun iyileşmesi için MTAD ve Deneysel Solüsyon I'egöre biraz daha uzun bir süre gerekmiştir.
Özet (Çeviri)
?EVALUATION OF THE ANTIFUNGAL ANDHISTOPATHOLOGICAL EFFECTS OF VARIOUS FINALIRRIGATION SOLUTIONS?Dt. Gulnara Alimzhanova-KoyluSUMMARYMTAD is a new root canal final cleansing solution.Its antifungal activity has not been evaluated.In this study, an experimental solution similar toMTAD in composition (Experimental solution I), and anotherexperimental solution also similar to MTAD, but added fluconazole(Experimental solution II) have been evaluated for their antifungaleffects and their biocompatibility. These experimental solutionsand MTAD, used together with NaOCl or alone, were comparedwith MTAD and EDTA.For the microbiological part of the study, the modeldeveloped by Ørstavik and Haapasalo was adopted and applied on346 human dentinal samples. Experimental solution I,Experimental solution II, MTAD and EDTA, either alone or incombination with NaOCl, were tested for their antifungal activitieson C. albicans at 1, 5, 30 and 60 minute applications.NaOCl+EDTA and EDTA effectively disinfected thesamples in 30 and 60 minutes, respectively. These durations werenot found clinically acceptable. Clinically acceptable duration ofeffectiveness, which are 1 and 5 minutes, has been mostsatisfactorily attained with the use of the Experimental solution II.The antifungal effectiveness attained by MTAD and theExperimental solution I was similar to each other.In order to evaluate whether the experimentalsolutions could be used clinically as safely as the conventionalsolutions, biocompatibility tests were performed on rats. In 48hours post-operatively, similar inflammatory responses were foundin the histopathological sections of all tested materials. At 1 and 4-weeks post-operatively, the acute inflammatory reaction wassubstituted with fibrotic activation (healing). It took longer for theExperimental solution II to heal than Experimental solution I andMTAD.