Sağlıklı ve periodontal hastalığı olan çocuklarda tükürükte ve dişeti oluğu sıvısında sistatin C, interlökin-1 beta ve tümör nekrozis faktör-alfa düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of cystatin C, interleukin-1 beta and tumor necrosis factor-alpha levels in periodontally healthy children and children with gingivitis in saliva and gingival crevicular fluid
  1. Tez No: 194209
  2. Yazar: ASLI EVREN ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZLEM TULUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
105ÖZETÇalışmada yaşları 11-16 arasında değişen, sistemik rahatsızlığıolmayan 10 adet periodontal açıdan sağlıklı ve 25 adet gingivitisli 35 çocukta totaltükürük ve DOS'ta sistatin C, IL-1β ve TNF-α miktarlarının belirlenmesiamaçlanmıştır. Her iki gruptaki çocuklardan plak indeksi, gingival indeks,gingival kanama indeksi, cep derinliği, ataşman kaybı değerleri alınmıştır. Örnekalınmasının ardından biyokimyasal analizler yapılmıştır ve sonuçlar istatistikselolarak değerlendirilmiştir.Tükürük ve DOS'ta sağlıklı çocuklarda, gingivitisli çocuklaraoranla, sistatin-C miktarları yüksek bulunmuştur (p>0.05). DOS'taki sistatin-Ckonsantrasyonu ise gingivitisli çocuklarda, sağlıklı çocuklara oranla yükseksaptanmıştır (p>0.05). Tükürükteki TNF-α miktarının, sağlıklı çocuklardagingivitisli çocuklara oranla yüksek olduğu görülmüştür (p= 0.028). DOS'takiTNF-α miktarı ve TNF-α konsantrasyonu, gingivitisli çocuklarda sağlıklıçocuklara oranla yüksek saptanmıştır (p>0.05). Tükürükte ve DOS'taki IL-1βmiktarları ve IL-1β konsantrasyonu gingivitisli çocuklarda sağlıklı çocuklaraoranla yüksek bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
107SUMMARYThe aim of this study was to evaluate the levels of cystatin C, IL-1β and TNF-α levels in total saliva and gingival crevicular fluid (GCF) insystemically healthy 35 children between 11-16 years old consisting of 10periodontally healthy children and 25 children with gingivitis. Plaque index,gingival index, gingival bleeding index, probing depth, attachment loss was takenfrom children in both groups. After sampling, biochemical analyzes were carriedout and the results were evaluated statistically.Cystatin C levels in total saliva and GCF were higher inperiodontally healthy children than children with gingivitis (p>0.05). In childrenwith gingivitis, cystatin C concentration in GCF was higher than periodontallyhealthy children (p>0.05). Total saliva TNF-α levels were higher in periodontallyhealthy children than children with gingivitis (p= 0.028). TNF-α levels andconcentration in GCF were higher in children with gingivitis than periodontallyhealthy children (p>0.05). Total saliva and GCF IL-1β levels and IL-1βconcentration were higher in children with gingivitis than periodontally healthychildren (p>0.05).