Dişi ve erkek sıçanlarda uzun süreli resveratrol tedavisinin endotel hücre reaktivitesi ve eNOS, iNOS ekspresyonları üzerindeki etkilerinin araştırılması
The investigation of long term resveratrol treatment on endothelial reactivity and eNOS, iNOS expression on female and male rats
- Tez No: 194210
- Danışmanlar: PROF.DR. FATMA AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
TEZ KONUSU: Dişi ve erkek sıçanlarda uzun süreli resveratrol tedavisinin endotelhücre reaktivitesi ve eNOS, iNOS ekspresyonları üzerindeki etkilerininaraştırılmasıÖĞRENC N N ADI ve SOYADI: SELEN SÖYLEMEZTEZ DANIŞMANININ ADI ve SOYADI: FATMA AKARANAB L M DALI: FARMAKOLOJYILI:2007STATÜSÜ:DOKTORAÖZETKırmızı şarapta bulunan resveratrol, endotel reaktivitesini arttırıcı ve güçlüantioksidan özellikler taşımaktadır. Resveratrol, estrojen benzeri ve estrojen antagonistiaktivite göstermekte fakat dişilik hormonu estrojenle etkileşimi bilinmemektedir. Doğalestrojenler, endotel hücre reaktivitesini arttırıcı özellikte, vazodilatör ve antioksidan etkilibileşiklerdir. Estrojenlerin bu sayılan özellikleri, kadınların menopoz öncesi dönemde kalp-damar hastalığına yakalanma oranının düşük olmasını iyi bir şekilde açıklamaktadır.Menopoz sonrasında, kadınlarda kalp-damar hastalığı riski erkeklerle eşitlenmektedir.Bu çalışmada, endotel bağımlı vazodilatör bileşiklerden asetilkolin, estrojenve HDL'nin erkek ve dişi sıçanların torasik aortalarındaki etkileri incelenmiştir. Uzunsüre resveratrol içiminin, cinsiyete bağlı olarak vazodilatör bileşiklerin etkisinde ortayaçıkan farklılık üzerine etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, vazokonstriktör anjiyotensin II'ninetkisi de erkek ve dişi sıçan arterlerinde karşılaştırılmış ve resveratrol içiminden sonrakicevaplar ölçülmüştür. Resveratrol içiminin, erkek ve dişi sıçan arterlerinde eNOS ve iNOSprotein düzeylerine, eNOS mRNA ekspresyonuna, plazma ve aorta nitrit ve plazmaestrojen düzeylerine etkisi de araştırılmıştır. Plazma ve karaciğer örneklerinde resveratroldüzeyleri ve süperoksit düzeyleri de ölçülmüştür. Karaciğer örneklerinde resveratrolmiktarı, 40-50 ng/g olarak ölçülmüştür. Plazma estrojen düzeyleri ise, resveratrol içenerkek ve dişi sıçanlarda anlamlı olarak azalmıştır.Bu çalışmanın sonuçları, uzun süre resveratrol uygulamasının asetilkolin,estrojen ve HDL'nin endotel bağımlı gevşeme cevaplarını arttırdığını, anjiyotensin IIkasılma cevaplarını azalttığını ve erkek, dişi sıçan aortalarında endotel bağımlı gevşeme vekasılma cevaplarında görülen cinsiyet farklılığını ortadan kaldırdığını göstermektedir.Resveratrol uygulanan gruplarda görülen endotel fonksiyonundaki artış, artan eNOSmRNA ekspresyonu ve azalan süperoksit oluşumuyla ilişkili olabilir. Bu çalışmanınsonuçları, resveratrolün kardiyovasküler sistem üzerindeki koruyucu etkilerininaydınlatılmasında önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
TEZ KONUSU: The investigation of long term resveratrol treatment on endothelialreactivity and eNOS, iNOS expression on female and male rats.ÖĞRENC N N ADI ve SOYADI: SELEN SÖYLEMEZTEZ DANIŞMANININ ADI ve SOYADI: FATMA AKARANAB L M DALI: FARMAKOLOJYILI:2007STATÜSÜ:DOKTORASUMMARYResveratrol, present in red wine, has powerful antioxidant, endothelialreactivity promoting and estrogen agonistic/antagonistic activity, but its interactionwith female hormone estrogen is unknown. Estrogens have endothelial reactivityincreasing, vasodilating and antioxidant properties. These effects explain the low-incidence of mortality from coronary heart disease in females before menopause. Aftermenopause, the risk of coronary heart disease in women almost equalize with in that ofmen.In this study, the effects of endothelium-dependent vasodilatory agentsacetylcholine, estrogen and HDL, on male and female rat aortae and the influence oflong term resveratrol treatment on vasodilator responses were investigated. The effect ofangiotensin II in aortic rings and the effect of resveratrol treatment to angiotensin IIresponses in both male and female were determined. The effect of resveratrol on eNOS,iNOS protein and eNOS mRNA expression in aortae were measured, plasma and aortanitrite level and plasma estrogen levels were investigated. Resveratrol level in plasmaand liver samples and aortae superoxide level were also measured. The amount ofresveratrol in liver homegenates was 40-50 ng/g. Plasma estrogen level was significantlydecreased in resveratrol treated groups.The results of this study suggest that, resveratrol treatment markedlyincreased endothelial relaxations to acetylcholine, estrogen and HDL, decreasedcontractions to angiotensin II and closed the gender differences observed both inendothelial relaxations and contractions.The increased endothelial reactivity inresveratrol treated animals could be related to increased nitric oxide and decreasedsuperoxide production. The results of this study could bring out importantcontributions to highlight the protective cardiovascular effects of resveratrol.