Farklı yumuşak astar materyallerinin sitotoksisitelerinin fare fibroblastları üzerinde hücre kültürü yöntemi ile ın vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of cytotoxicity of different soft lining materials on mouse fibroblasts by cell culture method
  1. Tez No: 194211
  2. Yazar: KUTLU GÖKHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HANDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
iÖZETBu in vitro çalışmada, beş farklı yumuşak astar materyalinin,sitotoksisitelerinin, hücre kültürü yöntemi kullanılarak, L929 fare fibroblastlarıüzerinde, MTT analizi ile araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada oda ısısında polimerize olan akrilik esaslı geçici yumuşakastar maddesi Viscogel (Dentsply, UK) ve Coe-Soft (GC America In, USA), odaısısında vulkanize olan silikon esaslı daimi yumuşak astar maddesi Ufi Gel P (Voco,Germany) ve Softliner (Promedica, Germany) ve ısı ile vulkanize olan silikon esaslıdaimi yumuşak astar maddesi Molloplast-B (Buffalo, USA) materyallerinin 24, 48,72 ve 96. saatlerdeki sitotoksik etkileri değerlendirilmiştir. statistikseldeğerlendirmenin anlamlı olabilmesi için MTT testi her grupta üçer keztekrarlanmıştır. Çalışma sonuçlarının istatistiksel analizinde tekrarlı ölçümlerdevaryans analizi, tek yönlü varyans analizi, Tukey testi, kesin ki-kare testi veCochran Q testi kullanılmıştır.Çalışma sonucunda Coe-Soft materyalinin tüm inkübasyonperiodlarında sitotoksik etkisinin yüksek olduğu; Softliner maddesinde 24, 48 ve 72.saatlerde gözlenmeyen sitotoksik etkinin 96. saat periodunda ortaya çıktığı;Softliner dışındaki yumuşak astar maddelerinin sitotoksik etkilerindeki zamanabağlı değişimin anlamlı olmadığı görülmüştür. Visco-gel, Ufi Gel P ve Molloplast-B gruplarının, hiç bir inkübasyon periodunda sitotoksik olmadıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
iSUMMARYThis in vitro study aimed to search, five different soft denture linersusing cell culture technique on L929 mouse fibroblast cells, by MTT assay, in termsof cytotoxicity.The study evaluated the cytotoxic effects of room temperaturepolymerized acrylic soft liners Visco-gel (Dentsply, UK) and Coe-Soft (GCAmerica In, USA), room temperature vulcanized silicone soft liners Ufi Gel P(Voco, Germany) and Softliner (Promedica, Germany), heat vulcanized silicone softliner Molloplast-B (Buffalo, USA) at 24, 48, 72 and 96 h incubation periods. MTTassay was repeated 3 times in all groups in order to achieve significative statisticalanalysis. Statistical analysis of results was performed using repeated measuresANOVA, one way ANOVA, Tukey?s test, perfect Chi-square test and Cochran Qtest.The results indicated significantly high cytotoxic effect for Coe-Softat all incubation periods; although no cytotoxic effect for Softliner was presented for24, 48 and 72 h periods, it have been arised at 96 h incubation period; except forSoftliner, time depended changes in cytotoxic effects of soft denture liners was notsignificant. Visco-gel, Ufi Gel P and Molloplast-B groups were not cytotoxic at allincubation periods.