Investigation of infection and survival mechanisms held by Enterococcus faecalis (strain A197A): with respect to endodontic disease
Endodontik hastalık bakımından Enterococcus faecalis'in enfeksiyon ve direnç mekanizmalarının incelenmesi
- Tez No: 194212
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA ERTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Endodontik hastalık bakımından Enterococcus faecalis'in enfeksiyon ve dirençmekanizmalarının incelenmesiGüven KayaoğluBu tezin amacı, Enterococcus faecalis'in dentinin ana organik komponenti olan kollajenebağlanmasını arttıran şartların anlaşılması ve bakterinin endodontik dezenfektanlardankalsiyum hidroksite (Ca(OH)2) nasıl direnç gösterdiğinin açıklanmasıdır. Üç hipotez testedildi: 1) bakterinin stres altında çoğalmasının kollajene bağlanmasını arttıracağı, 2) kollajenebağlanmanın bakteriye Ca(OH)2'ye karşı direnç kazandıracağı, 3) bakterinin stres altındaçoğalmasının Ca(OH)2'ye karşı direnç kazandıracağı. Deneylerde bir inatçı endodontikenfeksiyon izolatı olan E.faecalis A197A kökeni kullanıldı. 1) Bakteri, pH 7.1 ile 9.5 arasıalkaleniteye ayarlanmış sıvı besiyerinde (37ºC), ve ayrıca pH 7.1 besiyeri, ancak bir stresortamı olduğu kesinleşmiş 46ºC enkübasyon ortamında çoğaltıldı. Bakteri süspansiyonlarıkollajen kaplanmış gözlere yerleştirildi. Yüzeylere bağlanan bakteriler kristal violet ileboyandı ve sayıları spektrofotometrik olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Investigation of infection and survival mechanisms held by Enterococcus faecalis (strainA197A): with respect to endodontic diseaseGüven KayaoğluThe aim of this thesis was to explain how Enterococcus faecalis becomes adherent to collagen(the major organic component of the dentine) and survives endodontic disinfection withcalcium hydroxide (Ca(OH)2). Three hypotheses were tested: 1) growth under stress increasesbacterial adhesion to collagen, 2) adhesion to collagen protects the bacterium againstCa(OH)2, 3) growth under stress increases bacterial resistance against Ca(OH)2. E.faecalisA197A, a persistent endodontic infection isolate, was used for the experiments. 1) Bacteriawere grown at 37ºC in broth of adjusted pHs varying between 7.1 and 9.5, and also in brothof 7.1, but at 46ºC (an established stressful growth condition). Bacterial suspensions wereadded to collagen-coated wells. Bacteria adhering to the surfaces were stained with crystalviolet and quantified spectrophotometrically.