Human papıllomavırus (HPV) pozitif bireylerde dna onarım kapasitesinin ve genotoksik etkinin araştırılması
Investigation of dna repair capacity and genotoxic effects in human papillomavirus (HPV) positive individuals
  1. Tez No: 194213
  2. Yazar: EREN (CİVELEK) ÖZÇAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. SEMRA ŞARDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
VI. ÖZETViral enfeksiyonlar insanlarda kanser gelişimi için önemli bir kaynaktır.İnsanlarda görülen tüm kanser vakalarının yaklaşık %20'sinin viral kaynaklı olduğunainanılmaktadır. Serviks kanseri kadınlarda ikinci en yaygın malignansidir. Humanpapillomavirus (HPV) enfeksiyonu dünyada en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıktır veserviks kanserinin en önemli etkenidir. Tüm serviks kanseri vakalarının yaklaşık %80-90'ında HPV DNA'sı tespit edilmiştir ve 1995 yılında IARC HPV 16 ve 18'i insankarsinojeni (Grup 1) olarak sınıflandırmıştır.Çalışmamız HPV enfeksiyonuna bağlı gelişebilecek genotoksisite veDNA onarım farklılıklarını tespit etmek amacıyla, 31 HPV 16, 23 HPV 18 pozitif kadındanve 24 kişilik, yaşları çalışma grubumuzla uyumlu olacak şekilde seçilmiş HPV negatiifsağlıklı kontrol grubundan oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARYViral infections are important sources for human cancers. Approximately20% of all human cancers are thought to be caused by viruses. Cervical cancer is thesecond most frequent malignancy in women. Human papillomavirus (HPV) infection is themost common sexually transmitted disease in the world and the main cause of cervicalcancer. HPV DNA is detected approximately 80-90% of all cervical cancers and in 1995,IARC classified HPV 16 and 18 as human carcinogens (Group 1).This study was comprised of 31 HPV 16, 23 HPV 18 positive women and24 age-matched HPV negative healthy control individuals to identify the genotoxicity andDNA repair variability caused by HPV infection.