Amasya devlet hastanesi dahiliye polikliniği'ne başvuran hastaların beslenme alışkanlıklarının kan lipit düzeyi değişimine etkisi üzerine araştırmalar
Came to amasya state hospital internal medicine policlinics patients nutritional habits find out the effect of the changes levels on the blood lipid profiles.
  1. Tez No: 194222
  2. Yazar: HİCRAN KÖREMEZLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL BAYHAN ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
TEZ KONUSU: AMASYA DEVLET HASTANESİ DAHİLİYE POLİKLİNİĞİ'NEBAŞVURAN HASTALARIN BESLENME ALIŞKANLIKLARININ KAN LİPİT DÜZEYİDEĞİŞİMİNE ETKİSİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALARÖĞRENCİNİN ADI VE SOYADI: HİCRAN KÖREMEZLİTEZ DANIŞMANININ ADI VE SOYADI: PROF. DR. AYSEL BEYHAN ÖKTEMANABİLİM DALI: BESİN ANALİZLERİ VE BESLENMEYILI: 2007STATÜSÜ: YÜKSEK LİSANS TEZİBu araştırma Amasya Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği'nebaşvurarak araştırmayı kabul eden, en az 20 yaşında olan, kan lipit profiliçok yüksek, yüksek ve normal olan bireylerden seçilen 86 kadın üzerindegerçekleştirilmiştir.Bu çalışma hiperlipidemik olan bireylerin beslenme alışkanlıklarınınsaptanması, beslenme alışkanlıklarında değişikliklerin yapılması ve yapılandeğişikliklerin antropometrik ve biyokimyasal parametrelerle paralel olarakkan lipit düzeyleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmayı kabul eden bireylere ait genel bilgiler için bir anketformu hazırlanmıştır. Bireylerin ilk geldikleri zaman birinci hafta kabuledilerek üçüncü ve beşinci haftalarda hastaneye çağırılmıştır. Bireylerden 8saatlik açlık sonunda kan örnekleri alınmıştır. Kan lipit profiline (kolesterol,trigliserit, LDL, VLDL, HDL) ve kan şeker profiline bakılmıştır.Tüm bireylerin tanita ölçümleri, bel çevresi, kalça çevresiölçümleri tekniğine uygun olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
THESIS SUBJECT: CAME TO AMASYA STATE HOSPITAL INTERNAL MEDICINEPOLICLINICS PATIENTS? NUTRITIONAL HABITS FIND OUT THE EFFECT OF THECHANGES LEVELS ON THE BLOOD LIPID PROFILES.NAME SURNAME OF STUDENT: HİCRAN KÖREMEZLİNAME SURNAME OF THESIS ADVISER: Ph. D. AYSEL BEYHAN ÖKTEMDEPARTMENT: FOOD ANALYSES AND NUTRITIONYEAR: 2007STATUS: MASTER OF SCIENCE THESISThis study is designed on 86 female who came to Amasya StateHospital Internal Medicine Policlinics and accepted to join the search. Thesubjects were at least 20 years old, had lipid profiles at very high, high andnormal levels.This study aims to search the nutritional status of the hiperlipidemicsubjects, to support the blood findings with anthropometric and biochemicalparameters, and to find out the effect of the changes in nutritional habits andlevels on the blood lipid profiles.A questionnaire was applied in order to get the general informations ofthe subjects. When the subjects first came, they reported the first week andthey were called for the third and the fifth weeks later. Blood samples werecollected at the end of the 8 hours fasting. Blood lipid profiles (cholesterol,triglyceride, LDL, VLDL, HDL) and blood sugar profiles were studied.Tanita measurements, waist circumferences and hip circumferenceswere measured suitable fort he techniques.