Uzun süre resveratrol ile beslenmiş sıçanların karaciğer, akciğer, böbrek ve kalp dokularında resveratrol miktarının belirlenmesi
Determination of the amount of resveratrol on the tissues of liver, lung, kidney and heart of rats that were fed with resveratrol for a long time
- Tez No: 194223
- Danışmanlar: PROF.DR. FATMA AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETTez Konusu: Uzun süre resveratrol ile beslenmiş sıçanların karaciğer, akciğer,böbrek ve kalp dokularında resveratrol miktarının belirlenmesiÖğrenci Adı Soyadı: Fatma Esra KatırcıoğluTez Danışmanı: Prof. Dr. Fatma AkarAna Bilim Dalı: FarmakolojiYılı: 2007Statüsü: Yüksek Lisans TeziResveratrol üzüm ve fıstık türleri basta olmak üzere, bazı bitkilerde dogal olarak bulunanbir polifenolik bilesiktir. Yapılan bir takım deneysel çalısmalar, resveratrolün saflastırılmısveya sentetik seklinin, insan ve deney hayvanlarında güçlü vazodilatör, anti-trombosit,antioksidan, antiinflamatuvar ve antikanserojen etkileri oldugunu göstermektedir. Buçalısmada amaç 21 gün boyunca içme suyu içinde verilen resveratrolün (50 mg/L) disive erkek sıçanların kan ve degisik organlarındaki miktarlarını karsılastırmaktır. Bu süresonunda hayvanların vücut agırlıkları ölçüldügünde, resveratrol içiminin erkek ve disisıçanlarda vücut agırlıgını önemli ölçüde degistirmedigi görülmüstür. Her iki cinstenalınan kan, kalp, karaciger, akciger ve böbrek örneklerinde resveratrol miktarıHPLC/PDA dedektörü kullanılarak ölçülmüstür. Resveratrolün, en fazla karaciger veböbrek dokusunda bulundugu, kan, akciger ve kalpte ise saptanabilir limitlerin altındaoldugu görülmüstür. Ölçülen resveratrol düzeylerinin erkek ve diside farklılıkgöstermedigi anlasılmıstır. Trans-resveratrolün karaciger ve böbreklerde yüksek orandabulunması, onun, karacigerde metabolize olması ve böbrekler yoluyla atılması ileaçıklanabilir. Elde ettigimiz sonuçlar, resveratrolün biyoyararlanım oranının düsükoldugunu göstermektedir. Hızlı ve etkin metabolizasyondan dolayı kanda ölçülebilirdüzeyde olmadıgı görülmektedir. Kalp ve akcigerde resveratrol birikiminin olmadıgısöylenebilir. Resveratrolün karaciger ve böbrek gibi organlarda toplanma özelligigöstermesi, onun, vücutta depolanabilecegini ve böylece uzun süre sarap tüketimisonucu, etkin biyolojik konsantrasyonlara ulasabilecegi seklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYSubject: Determination of the amount of resveratrol on the tissues of liver, lung,kidney and heart of rats that were fed with resveratrol for a long timeStudent?s Name and Surname: Fatma Esra KatırcıoğluConsultant: Prof. Dr. Fatma AkarDepartment: The department of PharmacologyYear: 2007Status: M.S. ThesisResveratrol is a naturally occuring polyphenolic compund which is found in botanicalsources especially in grapes and peanuts. Several experimental studies have shownthat the purified or synthetic form of resveratrol shows potent vasodilatory,antithrombotic, antioxidant, antiinflammatory and anticarcinogenic effects on human andlaboratory animals. In this study our aim is to compare the amounts of resveratrol ,which were given in drinking water for 21 days, in blood and several organs from maleand female rats. After this period, it was seen that, taking resveratrol did not have asignificant effect on the body weights of male and female rats. The amount of resveratrolin the samples of blood, heart, liver, lungs and kidneys taken from both genders weremeasured using HPLC/PDA . It was found that resveratrol mostly presented in liver andkidney tissues while, the amount was below the detectable limits in heart , lungs andblood. The levels of resveratrol detected didn?t show a statiscally difference in betweenmale and female rats. The results we obtained show that the bioavailability rate ofresveratrol is low. Accumulation of resveratrol in kidney and liver can be interpreted thatit can be stored in the body so, consuming red wine for a long time makes theconcentration of resveratrol reach the effective biological levels.