İlköğretim birinci kademe öğrencilerinin bazı fiziksel uygunluk seviyelerinin karşılaştırılması
The comparison of some physical fitness levels of primary school children
- Tez No: 194225
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tez Konusu: İlköğr etim Birinci Kademe Öğrencilerinin Bazı Fiziksel Uygunluk Seviyelerinin Karşılaştırılması. Adı Soyadı: Cüneyt KILIÇ Danışman: Prof.Dr. Kemal TAMER Anabilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Yılı: 2007 Statüsü: Yüksek Lisans ÖZET Bu çalışmanın amacı ülke çocukların gelişimi ve fiziksel uygunluklarının belir lenmesine yönelik çalışmalardan yola çıkarak ilköğretim 1.Â5.sınıflarında okuyan kız ve er kek çocukların fiziksel uygunluk seviyelerinin belir lenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışmada seçilen üç ilköğretim okulunun 1Â5.sınıfında okuyan 544 ü erkek, 480 i kız toplam 1024 öğrencinin ölçümleri yapılmışÂ ve değer lendirilmiştir. Test bataryası; vücut kitle indeksi ölçümü, V oturÂuzan testi, 30 sn mekik testi, 30 sn şınav testi 20 m sürat koşusu testi ve kardioÂvasküler dayanıklılığı belir lemek amacıyla 1Â3. sınıflar için 800 m. 4Â5 sınıflar için 1600 m. koşÂ yürü testlerinden oluşmaktadır. Öğrencilerin boy ölçüm değer leri cinsiyete göre anlamlı bir far klılık göster memiştir[F (4Â502)=2.758; p> ,05]. Çalışmada vücut ağır lığı ortalama değer leri ar asında anlamlı bir far klılık vardır [F (4Â502)=221,492; p ,05]. Mekik, şınav, 20 m sprint, 800 ve 1600 m koşu testlerinde p> ,05 düzeyinde anlamlı far klılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Subject: The Comparison of Some Physical Fitness Levels of Primar y School Children Name and Surname: Cüneyt KILIÇ Advisor: Prof.Dr. Kemal TAMER Department: Physical Education and Sports Year: 2007 Degr ee: Master of Science SUMMARY The purpose of this study was to determine and compare the growth and physical st th fitness levels of Tur kish childr en in elementary school fr om 1 to 5 grade. In this study, 1024 volunteer students (544 boys and 480 girls) chosen randomly in three elementary schools fr om central anatolian region were participated. Test battery consisted of body mass index, sit and reach test, 30 sec sitÂup test, 30 sec pushÂup test, 20 m speed run test and to measure cardioÂvascular per for mance with 800 m run or walk for 1 Â3 d class level and 1600 m run or walk for 4 Â5 class level. st r th th The results show that height of the subjects had no significant differences according to sex at .05 confidence level, but there was a significant difference in body weight at the .05 significance level. However, significant differ ences were found in body mass index of five groups. The class level of the students also showed significant differ ence on body mass index. Class  level and sex differences had no effects on flexibility [F (4Â501)=1,555; p> .05]. Significant differ ences were found in sitÂup, pushÂup, 20 m sprint, 800 m and 1600 m walk and run tests at .05 level.