Puberte öncesi ve puberte dönemindeki çocuklarda kombine headgear'in etkilerinin sefalometrik olarak karşılaştırılması
Cephalometric comparisions of the effects of combined headgear treatment in children at prepuberty and puberty periods
- Tez No: 194249
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULVAHİT ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
IIIÖZETBu çalışmanın amacı, puberte öncesi ve pubertal büyüme atılımı dönemlerindekihastalarda kombine headgear tedavisinin kraniofasiyal ve dentoalveoler yapılardameydana getirdiği değişiklikleri incelemektir.Çalışmamızda, üst çene ileriliğine bağlı iskeletsel Sınıf II ve dişsel Sınıf II Bölüm1 maloklüzyona sahip 33 birey incelenmiştir. Puberte öncesi grup 17 bireyden oluşmuşolup, kronolojik yaş ortalamaları 12 yıl 4 ay, ortalama tedavi süreleri ise 5.21 aydır.Puberte grubu ise 16 birey olup, yaş ortalaması 12 yıl 5 ay, tedavi süreleri ortalama 4.66aydır. Hastaların apareyi günlük takma süreleri Ortho Kinetics Corporation Vista,California, USA firmasına ait Affirm timer kullanılarak tespit edilmiştir.Araştırmamızın materyalini, bireylerden uygulama öncesi ve sonrası elde edilenlateral sefalometrik filmler ve ortodontik modeller oluşturmuştur. Lateral sefalometrikfilmler üzerinde iskeletsel, dentoalveoler ve yumuşak doku ölçümleri yapılırken,ortodontik modellerden elde edilen model fotokopileri üzerinde üst birinci büyük azıdişlerine ait mesafe ve rotasyon ölçümleri yapılmıştır.Çalışmamızda kombine headgear apareyi ile yapılan tedavi sonucunda iskeletselve dentoalveoler yapılarda meydana gelen değişimlere bağlı olarak, hem puberta öncesi,hem de pubertal büyüme atılımı dönemlerinde çeneler arası ilişkinin düzeldiği vegruplar arasında istatistiksel olarak bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Bu düzelmedeesas sebep alt çenenin sagittal yöndeki büyümesidir. Çalışmamızda kullandığımızkombine headgear apareyinin etkisi kraniofasial yapılardan ziyade dentoalveoleryapılarda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IVSUMMARYCEPHALOMETRIC COMPARISIONS OF THE EFFECTS OF COMBINEDHEADGEAR TREATMENT IN CHILDREN AT PREPUBERTY ANDPUBERTY PERIODSThe purpose of this study was to investigate the craniofacial and dentoalveolarchanges caused by combined headgear treatment in the patients in their pre-pubertal andpubertal growth periods.In this study, 33 patients with dental class II malocclusion and skeletal class IIrelationship resulting from maxillary protrusion were selected. The mean of thechronological ages of 17 patients in prepubertal group was 12 years and 4 months, andthe mean treatment time was 5.21 months. The other group consisted of 16 patients andtheir mean age was 12 years and 5 months. The mean treatment time of the latter groupwas 4.66 months. Durations of the daily use of the appliances were determined bymeans of Affirm timer manufactured by Ortho Kinetics Corporation Vista, California,USA .The materials of this study include lateral cephalometric films and plastermodels taken before and after the treatment. Skeletal, dentoalveolar and soft tissuemeasurements were made on the cephalometric films. Distance and rotationmeasurements regarding upper first molar teeth were made on the photocopies of theplaster models.In our study, the discrepancy between the jaws was corrected by combinedheadgear therapy by skeletal and dentoalveolar changes in both groups. There was nostatistically significant difference between the groups. The major component of thiscorrection was the growth of mandible in sagittal direction. The effects of combinedheadgear used in this study were more pronounced on dentoalveolar structures ratherthan craniofacial ones.