Yarı hızlı (semi rapid) ve hızlı üst çene genişletmesinin dentofasiyal yapılar ve çiğneme kaslarının tonositelerinde yaptığı değişimlerin incelenmesi
Investigation of the changes at dentofacial structures and tonus of masticatory muscles induced by semi rapid and rapid maxillary expansion
  1. Tez No: 194250
  2. Yazar: NİHAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSAMETTİN OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
IIIÖZETBu çalışmanın amacı, yarı hızlı ve hızlı üst çene genişletmesi (SRME ve RME) iledentofasiyal yapılarda ve çiğneme kaslarının elektromyografik (EMG) aktivitelerindeoluşan değişimleri incelemek ve bu iki genişletme uygulamasını karşılaştırmaktır.SRME grubu ortalama yaşları 13,44 ± 0,98 yıl olan 15 kız ve 5 erkek olmak üzere20 hastadan oluşmuştur. RME grubu ise ortalama yaşları 13,50 ± 1,07 yıl olan 15 kız ve3 erkek olmak üzere 18 hastadan oluşmuştur. Tedavinin başında (T1), üst çenegenişletmesi sonunda (T2) ve pekiştirme periyodu sonunda (T3) hastalardan lateral veposteroanterior sefalometrik filmler, okluzal filmler, ortodontik modeller ve çiğnemekaslarından elektromyografik kayıtlar alınmıştır.Üst çene arklarını genişletmek için tamamen akrilikten yapılmış rijit bir bondedüst çene genişletme apareyi kullanılmıştır. Üst çene genişletmesi SRME ve RMEgruplarında sırasıyla yavaş (yarı hızlı) ve hızlı bir şekilde uygulanmıştır. Yeterligenişletme elde edildikten sonra, bu apareyler her iki grupta da pekiştirme periyoduboyunca hareketli bir pekiştirme apareyi olarak kullanılmıştır.Ortalama genişletme süresi SRME grubunda 3.41 ay, RME grubunda ise ortalama0.82 aydır. Pekiştirme periyodu ise her iki grupta yaklaşık 6 ay sürmüştür.İncelenen parametrelerdeki grup içi değişmeler eşleme testi (Paired t-test)kullanılarak analiz edilmiştir. Gruplar arasında istatistiksel olarak önemli değişimleribelirlemek amacıyla Student's t-testi kullanılmıştır.Bu çalışmanın sonuçları şunları göstermiştir: (I) Her iki grupta da üst çene ilerive aşağı doğru hareket ederken alt çene aşağı ve geriye doğru rotasyon yapmıştır, (II)transversal değişimler önemli ve kısa dönemde kalıcı olmuştur, (III) bu genişletmeprosedürleri vertikal yön problemleri olan hastalarda geleneksel yöntemlerden dahaIVgüvenilir bir şekilde kullanılabilir ve (IV) elektromyografik kayıtlar göz önünealındığında, RME grubunda daha fazla olmak üzere, her iki grupta da relaps potansiyeligözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VSUMMARYINVESTIGATION OF THE CHANGES AT DENTOFACIAL STRUCTURESAND TONUS OF MASTICATORY MUSCLES INDUCED BY SEMI RAPIDAND RAPID MAXILLARY EXPANSIONThe purpose of this study was to investigate the changes at dentofacial structuresand electromyographic (EMG) activities of masticatory muscles induced by the use ofsemirapid and rapid maxillary expansion (SRME and RME), and to compare the twoexpansion procedures.SRME group consisted of 20 patients, 15 females and 5 males of 13.44 ± 0.98years average age. RME group consisted of 18 patients, 15 females and 3 males of13.50 ± 1.07 years average age. Lateral and posteroanterior cephalograms, occlusalfilms, stone casts, and electromyographic records of masticatory muscles were takenfrom the patients at the beginning of the treatment (T1), at the end of expansion period(T2) and at the end of retention period (T3).A rigid fully acrylic bonded maxillary expansion device was used to expand themaxillary arches. Maxillary expansion was performed in slowly (semirapid) and rapidlyin SRME and RME groups, respectively. After satisfactory expansion was achieved, theappliances were used as a removable retention device during the retention period in bothgroups.Average activation period was 3.41 months in SRME grup and 0.82 months inRME group. The retention period was approximately 6 months in both groups.The changes of the investigated parameters within groups were analyzed bymeans of Paired t-test. In order to determine the statistically significant changesbetween groups, Student?s t-test was used.VIThe results of this study can be summarized as follows: (I) maxilla movedanterior and inferior directions, while the mandible rotated downward and backward inboth groups, (II) transversal changes were significant and stable in short-term period,(III) these expansion procedures could be used more safely than the conventional onesin patients with vertical problems and (IV) relapse potential was observed in theelectromyographic records of both groups, but this potential was more in RME group.