Hemşirelere verilen eğitimin intravenöz uygulamaları geliştirmeye etkisi
The effect of training given to the nurses to the improving of intravenous applications
  1. Tez No: 194251
  2. Yazar: NURCAN ÖZYAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DUYGU ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma, hemşirelere verilen eğitimin intravenöz uygulamalara etkisinisaptamak amacıyla Mart 2004-Aralık 2005 tarihleri arasında, girişimin kesildiği tekgruplu öntest-sontest yarı deneme modeli olarak yapılmıştır. Araştırmanın evreniniAtatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi, Numune Hastanesi veSSK Hastanesi çocuk kliniklerinde görev yapan çalışmaya katılmaya gönüllü olan 45hemşire oluşturmuştur. Evrenden örneklem seçimine gidilmemiş, araştırmaya 45hemşire ile başlanılmış, 40 hemşire ile tamamlanmıştır.Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından literatür doğrultusundahazırlanan gözlem formu ve hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini içeren anket formukullanılmıştır.Öntest gözleminden sonra yapılması gerekenler ve uygulama hatalarına yöneliktek seanslık bir eğitim uygulanmış, kitapçık dağıtılmıştır. Eğitim verildikten sonra 15günde bir hatırlatmalar yapılmış, üç ay sonra tekrar(aratest) gözlem verileritoplanmıştır. Davranış değişikliğinin kalıcılığa yönelip yönelmediğini görmek içinaratest gözleminden bir ay sonra da hatırlatmalar yapılmadan sontest gözlem verileritoplanmıştır. Bir gözlem testi 3 gözlemin ortalamasından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determining the effect of traininggiven to the nurses on intravenous applications as one grouped interrupted attempt pre-test-posttest with sub experiment modelled between the dates 2004 March andDecember 2005. The study context of the research consist of 45 nurses, being volunteerto participate in the study and working in Pediatric Clinics of Atatürk UniversityMedical Faculty Yakutiye Research Hospital and State Hospital and Social SecurityInsurance Hospital. The choice of sampling from the study content wasn't made, andcompleted with 40 nurses.In the collection of the data, observation form prepared by researcher in thedirection of literature, and questionnaire form including the informative features of thenurses were used.After the observation of pretest, necessary things and one-session educationdirected to the application mistakes were applied, and booklets weredistributed(delivered). After the education was gives, once in fifteen days reminds weremade, and three months later the data of the observation was collected. In order to seewhether change of behavior became persistent or not, a month later inter-testobservation data were collected without reminding. An observation test consists of theaverage of three observation.