Karma dentisyon döneminde modifiye akrilik bonded aparey ile yapılan hızlı ve yarı hızlı üst çene genişletmesinin dentofasiyal yapılar üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of treatment results of semi rapid and rapid maxillary expansion with modified acrylic bonded expansion appliance in mixed dentition
- Tez No: 192631
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZAFER SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızın amacı üst çenenin transversal yön yetersizliklerinin tedavisindekullanılan yarı hızlı ve hızlı genişletme protokolüyle modifiye akrilik bonded üst çenegenişletme apareyinin kullanımının karma dişlenme dönemindeki hastaların dentofasiyalyapılar üzerindeki etkilerini incelemektir.Yarı hızlı genişletme grubu yaşlarının ortalaması 8.63±1.09 yıl olan 18 hastadan,hızlı genişletme grubunu da yaş ortalamaları 8.78±1.21 yıl olan 17 hastadanoluşmaktadır. Yarı hızlı genişletme grubu için tedavi süresi ortalama 57.16±21.52 gün vehızlı genişletme grubu için ortalama 21.23±8.36 gündür. Yarı hızlı üst çene genişletmesiprosedürü için vida ilk hafta günde 2 Ã1/4 tur ve akabinde 2 günde 1/4 tur, hızlı üst çenegenişletme prosedürünün içinse günde 2 à 1/4 tur çevirtildi. Hastaların lateral ve frontalsefalometrik radyografilerinin yanında alt ve üst çenenin alçı modellerini de inceledik.İstatistiksel değerlendirmede grup içi değişimler tespiti için `Wilcoxon Signed RanksTest' ve gruplar arası değişimlerin karşılaştırılması için `Mann-Whitney U Test'kullanıldı.İstatistiksel olarak anlamlı tek fark posterior nazal spinanın aşağı yönde hareketindebulunmuştur. Her iki grup içinde bu ölçümde bir artış olmasına rağmen, hızlı üst çenegenişletme grubunda daha fazla artış tespit edilmiştir. Hızlı genişletme grubunda tedavisonunda vertikal yön değerlerinde ve alt çenenin aşağı ve geriye hareketinde önemlifarklar olmasına karşın, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkbulunamamıştır. Frontal sefalometrik radyografi ölçümlerinin istatistiksel sonuçlarıincelendiğinde her iki grupta da benzer iskeletsel ve dişsel etkiler gözlenmiş olup bununlaberaber prosedürler arasında önemli bir farka rastlanmıştır. Hastaların alçı model kayıtlarıincelendiğinde de üst çene büyük azı ve köpek dişler arası mesafelerde her iki gruptaistatistiksel olarak anlamlı artışlar tespit edilmiş bununla birlikte gruplar arasında bir farkbulunamamıştır.Sonuç olarak; hızlı üst çene genişletmesinin aktif tedavi periyodunun daha kısaolması dolayısıyla randevu sayısının azalması, bonded apareyin ağızda kalma süresininkısalması ve hekimin harcadığı hasta başı vaktin azalması, bu uygulamayı daha tercihedilir kılmaktadır. Buna karşın, yarı hızlı genişletme protokolü vertikal yön boyutlarınınçok artmış olduğu, ciddi açık kapanış vakalarında tercih edilebilir. Ayrıca yarı hızlıgenişletme protokolü ile üst çene çevre dokularda biriken stres miktarının azalacağıdolayısıyla relaps miktarın düşeceği görüşü göz önünde bulundurularak relapsmiktarlarının değerlendirilebilmesi için daha başka çalışmaların yapılması faydalıolacaktır. Çünkü relaps miktarında oluşacak farklılıklar genişletme protokolününseçiminde de önemli rol oynayabilir.Anahtar Kelimeler; hızlı üst çene genişletmesi, yarı hızlı üst çene genişletmesi,karma dişlenme.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of rapid and semi rapidmaxillary expansion with modified acrylic bonded expansion appliance on dentofacialstructures in the treatment of transverse maxillary deficiency in the mixed dentitionperiod.The semi rapid expansion group is consist of 18 patients at the mean age of8.63±1.09 years and the rapid expansion group is consist of 17 patients at the mean age of8.78±1.21 years. The treatment time is meanly 57.16±21.52 days for semi rapidexpansion group and 21.23±8.36 days for the rapid expansion group. The patients wereinstructed to activate the screw 2ü per day for first week and followed by 1ü per forevery other day for semi rapid expansion group and 2ü per day throughout thetreatment for rapid maxillary expansion group. Dental casts of both jaws and lateral andfrontal cephalometric radiographs were taken. Wilcoxon Signed Ranks test was used toevaluate the treatment effects and Mann-Whitney U test was used to consider thedifferences between two groups.The only statistically significant difference between the groups was found in themagnitude of inferior movement of posterior nasal spine. This measurement increased inboth groups yet significantly more in the rapid maxillary expansion group. Althoughsignificant changes were recorded in the rapid maxillary expansion group in verticaldimension and backward and downward movement of mandible no statisticallydifferences were found between the two groups. Similar dental and skeletal changes wereoccurred and no statistically significant differences were found between the frontalcephalometric measurements of the groups. Intermolar and intercanine widths increasedsignificantly in both groups however no statistical differences were detected between thegroups.In conclusion rapid maxillary expansion is superior to semi rapid expansion becausethe active treatment period and chair time is shorter, the duration the bonded applianceremains in the mouth is shorter. Despite this, semi rapid maxillary expansion can bepreferred in patients with increased vertical dimension and severe open-bite. However,the idea that the amount of relapse would be less with semi rapid maxillary expansiondue to decreased the residual stresses in dentofacial structures should be evaluatedfurther. The amount of relapse with different treatment methodologies will play animportant role in the treatment protocol preference.Key words; rapid maxillary expansion, semi rapid maxillary expansion, mixeddentition.