Lomber disk hernisi vakalarında üç farklı ilacın postoperatif hasta kontrollü analjezi yöntemi ile karşılaştırılması
Comparing three different drugs with the postoperative patient controlled analgesia method in the case of lomber disc hernia
- Tez No: 194272
- Danışmanlar: PROF.DR. AVNİ BABACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
LOMBER DİSK HERNİSİ VAKALARINDA ÜÇ FARKLI İLACINPOSTOPERATİF HASTA KONTROLLÜ ANALJEZİYÖNTEMİ İLE KARŞILAŞTIRILMASIZEKİ TUNCEL TEKGÜLBu çalışmada, postoperatif dönemde orta ve şiddetli düzeyde ağrısı olacağı öngörülenelektif lomber disk hernisi operasyonu yapılacan olgularda, postoperatif ağrı tedavisi için,intravenöz HKA yöntemi ile verilen lornoksikamla, morfin ve dolantinin analjeziketkinlikleri ve yan etkileri karşılaştırıldı. Bu amaçla 60 hasta rasgele 3 gruba ayrıldı ve GrupI'e lornoksikam 8 mg yükleme dozu, 0,3 mg/saat infüzyon, 1mg. bolus, 15 dk. kilitli kalmasüresi, 4 saatlik limit 8 mg, günlük total doz 24 mg şeklinde ayarlandı. Grup II'ye morfin 4mg. yükleme dozu, 0,3 mg/saat infüzyon, 1mg. bolus, 15 dk. kilitli kalma süresi, 4 saatliklimit 10 mg, günlük total doz 20 mg şeklinde ayarlandı. Grup III'e dolantin 20 mg yüklemedozu, 3 mg/saat infüzyon, 10 mg. bolus, 15 dk. kilitli kalma süresi, 4 saatlik limit 100 mg,günlük total doz 200 mg şeklinde ayarlandı.Derlenme odasına alınan hastalardan 1, 15, 30, 45. dakikalarda 1, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12,16, 20, 24. saatlerde OAB, KAH, SS, VAS ile ağrı skoru, sedasyon skoru, bulantı/kusma,kaşıntı, distansiyon ve üriner retansiyon derecesi kaydedildi.Çalışmamızda olguların ağrı düzeylerinin değerlendirilebilmesi için VAS, ağrı şiddetifarkı, toplam ağrı şiddeti farkı ve geriye dönük ağrı derecelendirme skoru kullandık. Gruplararasında olguların bazal VAS değerleri, ağrı şiddeti farkı, total ağrı şiddeti farkı ve geriyedönük ağrı derlendirme skalası verileri incelendiğinde de lornoksikam grubuyla morfin vedolantin grupları arasında anlamlı fark yoktu. Çalışmamızda görülen yan etkilerdeğerlendirildiğinde lornoksikamın yan etki sıklığının çok az olduğu ve hastalar tarafındandaha iyi tolere edildiği görüldü.Sonuç olarak orta ve şiddetli derecede postoperatif ağrı kontrolünde lornoksikamın ivHKA yöntemiyle, opioidler kadar etkin bir şekilde analjezi sağladığı ve çok daha az yan etkiprofili ile uygulanabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
COMPARİNG THREE DIFFERENT DRUGS WITH THE POSTOPERATIVEPATIENT CONTROLLED ANALGESİA METHODIN THE CASE OF LOMBER DISC HERNIAZEKİ TUNCEL TEKGÜLIn this research we studied the cases scheduled for an elective lumbar disc surgerywhich are predicted to have moderate or severe pain in the postoperative period. We aimed tocompare intravenous lornoxicam PCA with morphine and meperidine in aspect of theiranalgesic potencies and adverse effects. 60 patients were separated into 3 randomized groups.Settings were for Group I; lornoxicam 8 mg loading dose, 0,3 mg/hour infusion rate, 1 mgbolus, 15 min. lock out time, 4 hours limit 8 mg, daily total dose 24 mg, for Group II;morphine 4 mg loading dose, 0,3 mg/hour infusion rate, 1mg bolus, 15 min. lock out time, 4hours limit 10 mg, daily total dose 20 mg, for Group III; 20 mg meperidine loading dose, 3mg/hour infusion rate, 10 mg bolus, 15 min lock out time, 4 hours limit 100mg, daily totaldose 200 mg.Postoperative in the recovery room, in the 1, 15, 30, 45. minutes and 1, 2, 3, 4, 6, 8,10, 12, 16, 20, 24. hours mean arterial pressures, heart rates, respiratory rates, VAS, sedationscores, nausea/vomiting, pruritus, distention and urinary retention levels were recorded.In our study, VAS, pain intensity difference, sum pain intensity difference and overallassessment of pain scorings were used to evaluate pain. In all groups VAS scores, painintensity differences, sum pain intensity differences and overall assessment of pain scale datawere similar. When the adverse effects are compared, the frequency of the advers events oflornoxicam seemed very less and it is more tolarable by the patients.We conclude that in the control of moderate and severe postoperative pain, lornoxicamPCA provides effective analgesia similar as opioids with less adverse effects respectively.