Konjenital hipotiroidili olguların değerlendirilmesi
Assesment of congenital hypothyroidia cases
  1. Tez No: 194289
  2. Yazar: AZİZ DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETAmaç:Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve MetabolizmaBilim Dalında izlenen konjenital hipotiroidi olgularının etiyoloji, tanı zamanı, ilaçbaşlama zamanı, ilaç dozu, geçici-kalıcı oranları, mental etkileşim, zihinsel gelişiminincelenmesi ve değerledirilmesi amacı güdüldü.Hastalar ve Metodlar:Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı veHastalıkları Endokrinoloji Departmanında konjenital hipotiroidi tanısı alan 196çocuk ve infant 2004-2005 yılları içerisinde cinsiyet, tanı yaşı, klinik bulgular,laboratuar bulguları, tiroid USG'si, tiroid sintigrafisi, kemik yaşı, zeka testlerisonuçları açısından retrospektif olarak tarandı.Kategorik değişkenlerin birbirleri ile karşılaştırılmalarında Ki-kare testi kullanıldı.Cinsiyet arası karşılaştırmalarında student-t testi kullanıldı. Tanı grupları arasındatüm değişkenler yönünden karşılaşmalarda ANOVA testi kullanıldı.Bulgular: Erkek oranı kız oranından fazla bulundu. En sık teşhis 0-1 ay arası kondu.Etiolojik dağılımda en önde % 39 ile hipoplazi geldi. 0-3 ay arası en sık uzamışsarılık, 3-6 ay arası en sık hipoaktivite, 6 ay üstü en sık büyüme geriliği bulundu. Enviiisık ek anomali kardiak anomali idi. Levotiroksin tedavisi sonucu % 21 oranında saçdökülmesi gözlendi. En erken dishormonogenetik grup teşhis edilmiş olarak görüldü.Denver testi sonucuna göre % 42 normal, % 42 anormal, % 16 şüpheli sonuç eldeedildi. WISC-R testi sonuçlarına göre 1/3'ü normal (% 33), 2/3'ü anormaldi (% 67).Anormal sonuçlar % 50 hafif mental gerilik, % 45 orta mental gerilik, % 5 ağırmental gerilik olarak değerlendirildi.Sonuç: Konjenital hipotiroidinin erken tanınması, değerlendirmelerinin çok hızlıyapılarak yüksek doz levotiroksin tedavisine başlanması, yakın ve uygun izlemlerinyapılmasının fiziksel ve mental gelişim için önemli olduğunu tekrar vurgulamakistedik.Anahtar kelime: Konjenital hipotiroidi.ix
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim: The aim was to evaluate the etyology, diagnosis time, starting time of drug,dose of drug, rate of transient-permanent, mental influence of the cases that followedin Endocrinology of Medicine of Erciyes University.Patients and Methods: 196 infant or child that have congenital hypothyroidism thatwas following in Endocrinology of Medicine Faculyt of Erciyes Universty wasretrospective evaluated for sex, diagnosis time, clinic signs, laboratuary signs, tiroidUSG, tiroid sintigrahpy, bone age, intelligence tests.Ki-kare test was used for compare with categorik changes. The changes between sexwere evaluated by student-t test. The changes between diagnosis grups wereevaluated by ANOVA test.Results: Male ratio was more than female. The most comman diagnosis time was 0-1 month. The most etyology was hipoplazi with % 39. 0-3 month the most sign wasprolonged jaundice, 3-6 month the most sign was hypoactivity, above 6 month themost sign was growth failure. The most extrathyroidal anomaly was cardiac anomalywith % 17. Hair loss after levotiroxin therapy was %21. It was seen that thedishormonogenetik grup had the earliest diagnosis time. Denver Test had result that% 42 normal, % 42 abnormal, % 16 suspicion. WISC-R Test had result that 1/3 wasnormal (% 33), 2/3 was abnormal (% 67). Abnormal results was like % 50 slightmental retardation, % 45 median mental retardation, % 5 serious mental retardation.xConclusion: We want again to say that early diagnosis, high dose therapy, adequatemonitorization of congenital hypothyroidism is important for physical and mentaldevelopment.Key word: Congenital hypothyroidism.xi