Riskli ve risksiz gebeliklere ait plasentalarda patolojik bulguların karşılaştırılması ve bu patolojilerin perinatal mortalite ve morbidite ile ilişkisi
Comparison of pathologic features of placentas in risky and riskless pregnancies and their relationship with perinatal mortality and morbidity
- Tez No: 194294
- Danışmanlar: PROF. SARE KABUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
vÖZETCanaz, F. Riskli ve risksiz gebelere ait plasentalarda patolojik bulgularınkarşılaştırılması ve bu patolojilerin perinatal mortalite ve morbidite ile ilişkisi.Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı TıptaUzmanlık Tezi, Eskişehir, 2007. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp FakültesiHastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda Kasım 2004-Temmuz 2005 tarihleri arasında 28-42. gebelik haftalarında doğum yapan gebelereait 350 adet plasenta prospektif olarak incelendi. Çalışma grubunu oluşturan gebelermaternal ve fetal risk faktörlerinin varlığına göre sınıflandırıldı. Bu çalışma 237'siriskli, 92'si risksiz gebeye ait 329 tekiz ve 21'i ikiz gebeye ait plasentalarıiçermekteydi. Tüm maternal ve neonatal bilgiler kaydedildi. 350 adet plasenta 2patolog tarafından makroskobik ve mikroskobik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
viABSTRACTCanaz, F. Comparison of pathologic features of placentas in risky and risklesspregnancies and their relationship with perinatal mortality and morbidity.Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesisin Department of Pathology, Eskişehir, 2007. We conducted a prospective study ofall pregnancies at 28 to 42 weeks of gestational age, delivered at the Department ofObstetrics and Gynaecology of Eskişehir Osmangazi University Hospital fromNovember 2004 to July 2005. The study groups are classified according to theexistence of maternal and fetal risk factors in pregnancies. Two hundred thirtysevensingleton placentas of pregnancies with risk factors, 92 placentas of pregnancieswithout risk factors, and 21 placentas of twin pregnancies were included in the study.All maternal and neonatal records were reviewed. 350 placentas were examinedmacroscopically and microscopically by two pathologist.