Steroid duyarlı nefrotik sendromlu çocuklarda total vücut sıvısı dağılımı ve ödem oluşumunda sodyumun rolü
Role of the sodiumduring formation of edema and total body water distribution in children steroid-sensitive nephrotic syndrome
- Tez No: 194295
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETAmaç: Ödem, nefrotik sendromun en sık görülen klinik bulgularından biridir. Nefrotiksendromda ödem patogenezi henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Çalışmanın amacı steroidduyarlı nefrotik sendromlu (SSNS) çocuklarda hastalık sırasında sodyum tutulumu ve volümdeğişikliklerini izleyerek ödem patogenezi tartışmalarına katkıda bulunmaktır.Materyal ve metod: Çalışmaya SSNS'lu 43 çocuk (32 erkek, 11 kız) alındı. Hastalarüç gruba ayrıldı (grup I: Relaps-ödemli, grup II: Relaps-ödemsiz, grup III: Remisyon). Buhastalarda vazoaktif hormonlar, sodyum tutulumunun yeri ve önemi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
ROLE OF THE SODİUMDURİNG FORMATION OF EDEMA ANDTOTAL BODY WATER DISTRIBUTION IN CHILDREN STEROID-SENSITIVENEPHROTIC SYNDROMEABSTRACTAim: Edema is a common clinical presentation of nephrotic syndrome. Thepathogenesis of edema in nephrotic syndrome has not been entirely understood. The aims ofthis study were contributed to the discussion of edema pathogenesis in nephrotic syndrome byfollowing changes in volume and sodium retention for the course of the disease in childrenwith steroid-sensitive nephrotic syndrome (SSNS).Materials and methods: Forty-three children with SSNS (thirty-two boys, elevengirls) were included in the study. The patients were divided into three different groups (groupI: Relaps-edematous, group II: Relaps-edema free, group III: Remission). We investigated thevalue of the significance and area of sodium retention, vasoactive hormones. In addition, wemeasured parameters such as inferior vena cava collapsibility index (IVCCI), left atriumdiameter (LAD), and total body water (TBW, with bioelectrical impedance ) to determine thevolume load and causing of edema in children with SSNS.Results: Total body water was higher in edematous group than others groups and therewas different statistically significant among groups (p>0, 001). However, IVCCI and LADwhich are accepted as reliable indices for the determination of the intravascular volume loadwere not different among groups. Plasma renin activity, serum aldesteron level, and serumatrial natriuretic peptid (ANP) level were not also different among groups.