Piyano başlangıç öğrencileri için çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan bir antoloji oluşturma denemesi
  1. Tez No: 19435
  2. Yazar: MEHRU ENSARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EDİP GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
83 ÖZET Bu araştırma piyano başlangıç öğrencilerine kullandıkları ana metotların yanısıra Türk ezgilerini, motiflerini tanıtmak ve sevdirmek amacıyla çağdaş Türk piyano eğitimine faydası olabileceği düşüncesiyle yazılmıştır. Araştırma yapılırken tarihsel yöntem, deneysel yöntem ile betimsel yöntemin anket ve görüşme teknikleri kullanılmıştır. Antolojiye dahil edilecek eser bulmak için bestecilere mektup yazılmıştır. Gelen eserlerden uygun olanlar ile piyano dağarından bulabildiklerimiz antolojiye seçilerek bulgular kısmına konmuştur. Sonuç olarak zorluk basamaklaması yapıldığında belli yığılmalar olmuştur. Bu da basit ve kolay eser sayısının azlığından kaynaklanmıştır. Bu yüzden Türk bestecilerine piyano için kolay eserler yazmaları ve piyano eğitimcilerine bu çeşit eserleri piyano başlangıç öğrencilerine, diğer metotlarla birlikte çaldırmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This analysis was prepared to help students starting music education to become familiar with Turkish melodies and designs besides the major methods. Et was also believed that this piece of work would help to :,modernize the piano education in Turkey. During the preparation of the analysis, the historical method, the experimental method and the questionaire and consersa- tion technics of the descriptive method were used. Letters were exclanged with the composers so that new pieces could beadded to the collection. The suitable pieces that were received from the composers and the ones that were chosen among the piano knowledge were listed under the finding part of the work. As a result, the pieces were grouped according to the level of complica tion and it was observed that certain groups contained most of the pieces. This was a result of the fact that there only a few number of easily interpreted and easily played pieces. As a conclusion, it is suggested that the Turkish composers had better compose easily interpeted pieces and the educators of music had better encourage the students in working on these pieces.