Çağdaş Türk müziği piyano eserlerine hazırlık amacıyla yazılan etütlerin öğrencilerin eserleri çalma düzeylerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of the etudes written for the purpose of preparation for contemporary Turkish piano pieces on students? performance stages
  1. Tez No: 219523
  2. Yazar: AHMET SUAT KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜL ÇİMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırmanın amacı, Çağdaş Türk Müziği piyano eserlerine hazırlayıcı etüt yazmaya yöntemi oluşturmak ve bu yönteme dayalı olarak yazılan etütlerin öğrencilerin eserleri çalma aşamalarındaki (çözümlemeli ön çalma, çalışma, son çalma) performanslarına etkilerini belirlemektir. Belirtilen amaçlar doğrultusunda araştırmada deneysel model kullanılmıştır. Çalışmanın deneysel evresinde ise kontrollü Son-test model kullanılmıştır.Araştırmaya ulusal ve uluslararası literatür taramasıyla başlanmış, daha sonra Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalının piyano öğretimi sürecinde en çok kullanılan Çağdaş Türk müziği eserlerinin belirlenmesine yönelik olarak birinci anket uygulaması yapılmıştır. İkinci anket uygulamasında birinci anket uygulamasıyla belirlenen eserlerin içerisinden öğrencilerin en çok sorun yaşadıkları eserler belirlenmiştir.Daha sonra belirlenen üç eserin yapısal çözümlemesi yapılmıştır. Bu çözümlemede eserlerin ezgi kalıpları, makamları, tartım kalıpları, ölçüleri, akor kalıpları, çalma teknikleri, ses alanları ve nüans düzeyleri saptanmıştır. Çözümlemeden elde edilen bilgilere dayalı olarak eserlere hazırlık etüdü yazmaya yönelik yöntem oluşturulmuştur. Oluşturulan yönteme dayalı olarak belirlenen üç esere hazırlık etütleri yazılmıştır.Araştırmanın deneysel evresinde önce piyano çalma becerisi açısından birbirine denk deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Sonra deney grubuyla üç gün süreyle her gün 20'şer dakika hazırlık etüdü çalışılmıştır (işlem). Daha sonra deney ve kontrol gruplarının eseri deşifre, çalışma ve çalma aşamalarındaki performansları kamerayla kaydedilmiştir (test). Performans kamera kayıtları üç uzman eğitimciyle izlenerek değerlendirme verileri elde edilmiştir.Araştırmada cevap aranan problem ve alt problemlere yönelik olarak toplanan verilerin çözümlenmesinde SPSS 13.0 (The Statistical Packet for The Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için ise, p< 0,05 anlamlılık düzeyi seçilmiştir. Araştırmaya ilişkin verilerin çözümlenmesinde karşılaştırılacak gruplardaki kişi sayıları parametrik testlerin gerektirdiği sayıda olmadığı için nonparametrik test kullanılmıştır.Araştırmanın sonunda esere hazırlık etüdüyle çalışan deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerinden, eserin deşifre, çalışma ve çalma aşamalarındaki performansları açısından daha başarılı oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study is intended to determine methods towards writing preparatory etudes for the piano works of Modern Turkish Music, and to find out the effects of these etudes on students? performance stages (pre-preforming with analysis, practicing and performance). An experimental model was used in the study. In the experimental stage, the controlled last-test model was used.The study starts with a review of national and international literature in the field. Next, the first questionnaire was administered to determine the most popular pieces used in piano training at Music Education Department of Gazi University. The second questionnaire was administered to determine the pieces at which the students had most technical difficulty.Next, three works reported having most technical difficulties were analyzed. In this analysis, melodic patterns, musical modes, rhythmic patterns, meters, chordal patterns, playing techniques, sound registers and musical nuances used were determined. Based on the information gathered from the analyses, the principles of writing a preparatory etude for the selected pieces was determined. Finally, preparatory etudes were written for these three works based on these principles.In the experimental stage, the experiment and the control groups consisting of the students with the same technical level were formed. Then the experiment group studied the preparatory etude for 20 minutes a day for 3 days. Next, experiment and control groups? performances at deciphering, practicing and performing were recorded through a video camera. Performance recordings were watched and evaluated by three specialized pedagogues.For the analysis of the data collected for the problems and the sub-problems that the study is intended to solve, SPSS 13.0 package program (The Statistical Packet for The Social Sciences) has been used.