Fizyoterapinin sezaryen sonrası ağrı ve fonksiyonel aktiviteler üzerine etkinliği
Effectiveness of physiotherapy on postcesarean pain and functional activities
- Tez No: 194360
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ YÜKSEL AKARCALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physical Medicine and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, sezaryen sonrası erkendönemde fonksiyonel aktiviteleri güçleştiren şikayetler üzerine fizyoterapi uygulamalarınınetkinliğinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya alınan 50 gönüllü olgununfiziksel özellikleri, obstetrik ve abdominal cerrahi hikayeleri, gebelik öncesi ve sırasındakisağlık problemleri kaydedilmiştir. Sezaryen sonrasında ayağa kalkış zamanı, barsakhareketlerinin başlama zamanı ve ilk ambulasyon sırasındaki yaşamsal bulgular ile doğumsonrasında analjezik ilaç uygulama sayısı not edilmiştir. İnsizyon yeri ağrısı ile bel, sırt ve başağrılarının şiddeti, fonksiyonel aktiviteler ve uykuya dalma sırasındaki güçlük miktarı,barsaklardaki gaz/şişkinlik ve genel yorgunluk hislerinin şiddeti vizüel analog skalası (VAS)kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma grubuna (n=26) uygulanan fizyoterapi programı;solunum egzersizlerini, alt ekstremite aktif eklem hareketlerini, pelvik elevasyon ve rocking'i,postür ve pelvik taban egzersizlerini, konnektif doku manipulasyonunu (KDM) vetranskutaneal elektriksel sinir stimulasyonunu (TENS) içermiştir. Kontrol grubunda (n=24)hiç bir fizyoterapi uygulaması gerçekleştirilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed toinvestigate the effectiveness of physiotherapy applications on complaints creating difficulty infunctional activities in early postcesarean period. Physical characteristics, obstetrical historyand medical problems before and during pregnancy of 50 volunteer subjects were recorded.Postcesarean ambulation time, related vital signs and onset time of peristalsis were noted.Intensities of incisional pain, low back, back and headaches, amount of difficulty duringfunctional activities and falling asleep, feeling of bloated or sense of bowel gas and sense offatique were evaluted by visual analogue scales (VASs). Physiotherapy program applied tothe study group (n=26) included breathing exercises, active range of motion of the lowerextremities, pelvic elevation and rocking, posture and pelvic floor exercises, connective tissuemanipulation (CTM) and transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS). Control group(n=24) did not involve any physiotherapy applications.