Nöromusküler hastalıklarda üst ekstremite fonksiyonlarını değerlendiren yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of Upper Extremity Functional Evaluation Methods in Neuromuscular Diseases
  1. Tez No: 194393
  2. Yazar: MUHAMMED KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
vÖZETKILINÇ M., Nöromusküler Hastalıklarda Üst EkstremiteFonksiyonlarını Değerlendiren Yöntemlerin Karşılaştırılması.Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İş ve Uğraşı TedavisiProgramı Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2005. Nöromusküler hastalıklardaüst ekstremite fonksiyonel kapasitesini değerlendiren 4 farklı yönteminkarşılaştırılması amacıyla yapılan bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi FizikTedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Nörolojik RehabilitasyonÜnitesi'nde yapılmıştır. Çalışmaya ön boynuz motor hücrelerinde, merkezisinir sisteminde ve nöromusküler kavşakta herhangi bir problemi olmayan,sadece kas tutulumu bulunan musküler distrofiler, inflamatuar miyopatiler,ve diğer miyopatilerden oluşan, toplam 60 hasta alınmıştır. Olgularabaşlangıçta, 1.ve 8. haftalarda kısalık testi, manuel ve dinamometrik kastesti, kavrama kuvveti testi, Fonksiyonel Değerlendirme (FD), Minnesota ElBeceri Testi (MEBT), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ), Kol, Omuzve El Sorunları Anketi (DASH) Değerlendirmeleri Uygulanmıştır.Başlangıçta yapılan değerlendirmelerden sonra 2. ölçüm sonuçlarına uygunolarak solunum, germe ve kuvvetlendirme egzersizlerinden oluşan evprogramı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
viABSTRACTKILINÇ M., Comparison of Upper Extremity Functional EvaluationMethods in Neuromuscular Diseases. Hacettepe University, Institude ofHealth Science, Occupational Therapy Master Thesis, Ankara 2005.The study that was aimed to compare 4 different upper extremity functionalcapacity evaluation methods in neuromuscular patients was made inHacettepe University, School of Physical Therapy and Rehabilitation. Sixtysubjects without any pathology in the anterior horn cells, central nervoussystem and neuromuscular junction but with muscle weakness due tomuscular dystrophy, inflammatory myopathy and other myopathies wereincluded in the study. The patients were evaluated for muscle thigthness,manual and dynamometric muscle strength, grip strength, functionalassessment (FE), Minnesota Hand Dexterity (MHDT) test, FunctionalIndependence Measurement (FIM), Disability of Arm Shoulder and Handquestionnaire (DASH), at the beginning of the study, first and eight weeksafterwards. An appropriate home program was given to the patients inaccordance to the results of this evaluations, consisting of pulmonary,streching and strengthening exercises were given to the subjects. Accordingto the 3 evaluation results, it was thought that FE, MHDT, FIM and DASHcould be used as a valid and reliable method.