Çeşitli spor dallarında yarışma öncesi ve yarışma sonrası kaygının psikolojik ve fizyolojik değişimlerinin karşılaştırılması
The comparison of physiological and psychological changes of anxiety before and after competition in various sport settings
  1. Tez No: 194394
  2. Yazar: SERTAN KAĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZİYA KORUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
viÖZETKağan, S. Çeşitli Spor Dallarında Yarışma Öncesi Ve Yarışma SonrasıKaygının Psikolojik Ve Fizyolojik Değişimlerinin Karşılaştırılması. HacettepeÜniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Bilimleri ve Teknolojisi ProgramıDoktora Tezi, Ankara, 2005. Bu çalışmanın amacı, yarışma kaygısının fizyolojikgöstergelerinden olan Kalp Atım Hızının yerine daha uygun bir fizyolojik ölçütünbelirlenmesidir. Araştırmaya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan toplam 38sporcu katılmıştır. Araştırmada STAI, CSAI-2 kaygı testleri ile ProComp+Biofeedback aracı kullanılmıştır. Araştırmada sporculara yarışma öncesi ve yarışmasonrası STAI, CSAI-2 testleri ile ProComp biofeedback aleti uygulanmıştır. VerilerTekrarlı Ölçümlerde ANOVA ve Çok Boyutlu Doğrusal Regresyon Analizi ilehesaplanmıştır. Araştırmada yarışma öncesi ve yarışma sonrası alınan KAH, EMG,deri iletisi, EEG değerleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yarışma öncesive yarışma sonrası alınan solunum değerleri (F(1,37) = 0.164; p>.05) ve deri iletisi (F(1,= 4.66; p: 0.03)arasında ise anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
viiABSTRACTKağan,S. The Comparison of Physiological and Psychological Changes ofAnxiety Before and After Competition in Various Sport Settings. HacettepeUniversity Institute of Health Sciences, Ph.D Thesis in Sport Sciences andTechnology Program, Ankara, 2005. The aim of this study is to determine a moreconvenient physiological measurement instead of HR which is one of thephysiological indicators of competition anxiety. There are 38 sports in this research.In this research STAI, CSAI-2 anxiety tests, and ProComp+Biofeedback were usedas a tool befero and after the competition. The data were calculated with repeatedmeasure ANOVA and Multiple Linear Regression Analyze. No significant differencewas found between the results of HR, EMG, skin transmission and EEG variablesmeasured before and after the competition. Significant difference was found betweenthe respiration variables measured before and after the competition. (F(1,37) = 0.164;P>.05).