Psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin oral ilaç uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluate the practice of the oral medication administrations of the nurses working in psychiatry clinics
- Tez No: 194412
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE BULDUKOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
PS K YATR KL N KLER NDE ÇALIŞAN HEMŞ RELER N ORAL LAÇUYGULAMALARININ DEĞERLEND R LMESKER ME DEM RBAŞAraştırma üniversite hastanelerinin psikiyatri kliniklerinde ve Sağlık Bakanlığına bağlıruh sağlığı hastalıkları hastanelerinde çalışan hemşireler ile yapılmıştır. AraştırmayaTürkiye'de psikiyatri kliniği bulunan üniversite hastanelerinde çalışan 149, SağlıkBakanlığına bağlı ruh sağlığı hastanelerinde çalışan 322 hemşire katılmıştır.Araştırmada elde edilen verilere göre, üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin, ruhsağlığı hastalıkları hastanesinde çalışan hemşirelere göre, ilacın etkinliğini değerlendirme,hastanın tedaviye uyumunu sağlama, hastayı tedaviye yönlendirme ve hastaya ilaçlar ile ilgilieğitim verme konularında kendilerini daha yeterli gördükleri saptanmıştır. Üniversitehastanesinde çalışan hemşireler, hastanın ilaç kullanma davranışı, ilaç tedavisine direnci,anlama ve koordinasyon düzeyi, ilaç tedavisine ilişkin duygu düşünceleri ve bakım verenintedaviye ilişkin yaklaşımlarına yönelik daha fazla veri toplamaktadırlar. Ruh sağlığıhastalıkları hastanesinde çalışan hemşirelerin tamamına yakını ilaçları ilaç dolabındabulundurmaktadırlar. Üniversite hastanesinde çalışan hemşireler daha fazla ilaç kartıkullanmaktadırlar. Ruh sağlığı hastalıkları hastanesinde çalışan hemşireler ilacını başkayoldan isteyen ve ilacını saklayan hasta tepkileri ile daha fazla karşılaşmaktadırlar. lacınıalmayan hasta ile karşılaşıldığında her iki kurumda çalışan hemşireler, öncelikle doktorahaber vermektedirler. Üniversite hastanesinde çalışan hemşireler ilacın etkinliğinideğerlendirmek için ilacın etkisini gözleme, doktordan değerlendirme isteme ve yaşambulgularını alma yöntemlerini, ruh sağlığı hastalıkları hastanesinde çalışan hemşirelere göredaha fazla kullanmaktadırlar. Üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin daha fazla hemşiregözlem formu kullandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
EVALUATE THE PRACTICE OF THE ORAL MEDICATIONADMINISTRATIONS OF THE NURSES WORKING IN PSYCHIATRY CLINICSKER ME DEM RBAŞIt was performed with nurses working both in the psychiatry clinics at universityhospitals and in Ministry of Health mental health and diseases hospitals. 149 nurses workingin university hospital which have psychiatry clinics and 322 nurses working in state mentalhealth and diseases hospitals have joined this research.On the basis of the data obtained from the present investigation, it was that nursesworking at university hospitals see themselves very sufficient about assesing medicationefficiency, patient medication adherence, directing patient to treatment and medicationeducation as compared with the nurses working at mental health and diseases hospitals.Nurses working at universty hospitals collect lots of data about patient?s medication usingbehaviour, medication treatment resistance, understanding and coordination level, feelingsand thoughts about medication and caregivers approach. Most of nurses working at mentalhealth hospitals keep medications in cupboards. Nurses working at university hospitals usemedication cards excessively. Mental health and diseases hospital nurses meet more reactionsof the patients who hide their medications or ask for in different ways than the nurses atuniversity hospitals. Nurses of both hospitals directly inform doctors whenever they seepatients who don?t want to take their medications. Nurses working at university hospitals usethe methods of observing medication efficiency, asking for doctor?s evaluation and measuringvital signs more than the nurses working at mental health and diseases hospitals. It has beenobserved that nurses at university hospitals use more nurse observation forms.