Psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin ilaç uygulamalarına ilişkin yaşadıkları sorunların belirlenmesi
The identification of the problems about medications encountered by the nurses working in psychiatry clinics
- Tez No: 539042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEL CANAN DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma, psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin ilaç uygulamalarına ilişkin yaşadıkları sorunların belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Trabzon İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 4 hastanenin, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinin, Trabzon Özel İmperial Hastanesinin ve Rize İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 2 hastanenin psikiyatri servislerinde çalışan tüm hemşireler oluşturmaktadır (N=110). Araştırmada örneklem seçimi yapılmayarak evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma, çalışmaya katılımda gönüllü ve çalışmanın yürütüldüğü dönemde izinli olmayan 100 hemşire ile yürütülmüştür. Çalışma Nisan 2017- Ekim 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında hemşirelerin demografik özelliklerini ve ilaç uygulamalarına ilişkin yaşadıkları sorunları belirlemeye yönelik soruları içeren anket formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ve ki-kare testleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin çoğunluğu 31-40 yaş aralığında, evli, lise/önlisans mezunu, mesleki deneyimi 11 yıl ve üzerinde ve psikiyatri kliniğinde isteyerek çalışmaktadır. Hemşirelerin %75'i ilaç uygulamaları ile ilgili sorun yaşadığını bu sorunlar kapsamında %70'i en çok oral ilaç uygulamalarında ve %96'sı da oral ilaç uygulamalarında hastanın ilacı almak istememe sorunu ile karşılaştığını belirtmiştir. Ayrıca hemşirelerin %82'si ilaç uygulamaları sırasında hastaların kendilerine fiziksel şiddet uyguladığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study has been planned to determine the problems concerning the medications which nurses have encountered in psychiatry clinics. The population of the study encompasses all nurses working in the psychiatry services of 4 subsidiary hospitals of Public Hospitals Union in province of Trabzon and 2 subsidiary hospitals of Karadeniz Technical University, Farabi Hospital, Trabzon Private Hospital of Imperial and of Public Hospitals Union in province of Rize. (N=110). The study had been done between April 2017-October 2018. In the study, the population has been tried to reach without sampling selection. The study has been carried out with 100 nurses, some of whom are volunteer and some of whom are not off duty during the study. As data collection, questionnaire form including the nurses' demographic attributes and the questions to determine the problems concerning medications that they experience has been used. Number, percentage, Chi square tests have been used in the evaluation of data. The majority of the study is composed of volunteer nurses for working in psychiatry clinic, who are at the age of between 31-40, married, graduate of high school/associate degree and have 11-year or over vocational experience. 75% of the nurses has stated that they have problems with medications, 70% of them has expressed that they have problems with oral medications most and 96% of them has said that they have problems with patients unwilling to take medication. Moreover, 82% of the nurses has stated that they are exposed to physical violence in the course of medications. When the problems of the nurses about medications were compared with their vocational experience, statistical differences were observed.