Karvakrol, timol, orto- ve meta-krezol'ün izole sıçan mide-fundus, ileum ve aorta üzerinde CaCl2 kasılmalarına etkisi
Effects of carvacrol, thymol, ortho- and meta-cresol on isolated rat fundus, ileum ve aorta on the CaCl2 induced contractions
- Tez No: 194424
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziKARVAKROL, TiMOL, ORTO- ve META-KREZOL'ÜN İZOLE SIÇANMİDE-FUNDUS, İLEUM VE AORTA ÜZERİNDE CaCl2 KASILMALARINAETKİSİSenem ARIAnadolu ÜniversitesiSaðlık Bilimleri EnstitüsüFarmakoloji Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Süleyman Aydın2005Bu çalışmada, karvakrol, timol, o-krezol ve m-krezol'ün K+ depolarize izole sıçan düzkaslarında CaCl2 ile oluşturulan kasılmalar üzerindeki farmakolojik etkileri araştırılmıştır. İzoleorganlar arasında, mide fundus, ileum ve aorta bulunmaktadır. Karvakrol ve timol'ün üç farklıdozu (10-6, 10-5 ve 10-4M), orto-, meta-krezol'ün ise sadece 10-4M dozu teste tabi tutulmuştur.Yapılan çalışmalar sonucunda karvakrol ve timol'ün mide fundus ve ileum üzerindeCaCl2 kasılmalarını inhibe ettiði görülmüştür. Karvakrol'ün aorta üzerinde etkisiz, ileum üzerindeetkili fundus üzerinde ise en kuvvetli etkiye sahip olduðu bulunmuştur. Timolun en düşüketkinliði fundus üzerinde aorta ve ileumda ise birbirine yakın güçtedir. o-Krezol ve m-krezol aortaüzerinde birbirlerine benzer şekilde inhibisyon yaptıðı bulunmuş, ileum üzerinde o-krezol etkiliolurken m-krezolun herhangi bir etkisinin olmadıðı gözlenmiştir. Orto- ve meta-krezollerinaortada kalsiyum yanıtları üzerinde etkili oldukları, karvakrolun ise aortada herhangi bir etkisiningözlenmemesi nedeniyle L tip kalsiyum kanalları üzerinde karvakrolun herhangi bir etkisininbulunmadıðı anlaşılmıştır. Karvakrol etkisine en fazla duyarlı organın fundus olduðu ve izopropilgrubunun moleküldeki varlıðı ile etkinin paralellik gösterdiði bulunmuştur. Farmakolojik etkilerüzerinde molekül yapısındaki OH grubunun orto konumda olmasının önemli rolü bulunduðu vebirden fazla etki yöresiyle etkileşmenin sözkonusu olduðu sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler : Düz kas, kalsiyum, karvakrol, timol, krezol, izopropil, hidroksil.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster of Science ThesisEFFECTS OF CARVACROL THYMOL ORTHO- AND META-CRESOL ONISOLATED RAT FUNDUS ILEUM AND AORTA ON THE CACl2 INDUCEDCONTRACTIONSSenem ARIAnadolu UniversityGraduate School of PharmacyPharmacology ProgramSupervisor: Prof. Dr. Süleyman Aydın2005The aim of this study was to investigate the pharmacological activities of carvacrol,thymol, orto- and meta-cresol on the CaCl2 induced contractions of K+ depolarized isolated ratsmooth muscles including fundus, ileum and aorta. Three different doses of (10-6 , 10- 5 and 10-4)carvacrol and thymol were used and only one (10-4) dose of ortho- and meta-cresols were usedthroughout the investigations.As a result of our experiments carvacrol and thymol were observed to inhibit CaCl2induced contractions of gastric, carvacrol being the most potent of the test substances. Due to lackof any action of carvacrol on the vessels it was suggested that there is no interaction of carvacrolon the L-type calcium channels. Inhibitory action of thymol was lowest on fundus and equipotenton aorta and on ileum. Orto- and meta-cresol inhibited contractions on aorta but only meta-cresolwas inactive on ileum. Due to the relationship between pharmacological activites and molecularstructural properties of the test substances, presence of a direct relationship between isopropylgroup and pharmacological actions on fundus was suggested. In addition to the role of isopropylgroup, role of meta positioned OH group is important for the observed pharmacological actions. Itwas concluded that more than one site of activity was suggested to play roles on the observedactivities.Keywor ds: Smooth muscle, calcium, carvacrol, thymol, cresol, isopropyl, hydroxyl.