Timol, karvakrol, orto- ve meta-krezol'ün izole sıçan aorta, ileum ve mide fundus üzerine etkileri
Activities of thymol, carvacrol, ortho- and meta- cresol on isolated rat aorta, ileum and gastric fundus
- Tez No: 194771
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziTİMOL, KARVAKROL, ORTO- ve META-KREZOL'ÜN İZOLE SIÇANAORTA, İLEUM VE MİDE FUNDUS ÜZERİNE ETKİLERİBio. Seval DumanAnadolu ÜniversitesiSaðlık Bilimleri EnstitüsüFarmakoloji Anabilim DalıDanıºman: Prof. Dr. Süleyman Aydın2005Bu çalıºmada karvakrol, timol, orto-krezol ve meta-krezol'un izole sıçan mide fundus,ileum ve aortasında asetilkolin (ACh) ve potasyum klorür (KCl) ile oluºturulan kasılmalarüzerindeki farmakolojik etkileri araºtırılmıºtır. Test maddelerinden karvakrol ve timol'un üç farklıdozu (10-6, 10-5, 10-4 M) orto krezol ve meta krezol'ün ise tek dozu (10-4 M) test edilmiºtir.Timol ve karvakrol'un sadece 10-4 M dozunda inhibitör etkili olduðu bulunmuºtur.Timol, mide fundus'da ACh ile oluºturulan kasılmalarını inhibe etmiº, ileum'da ise KCl ileoluºturulan kasılmaları inhibe etmiºtir. Karvakrol'un ise mide fundusda sadece KCl kasılmalarıüzerinde etkili olduðu, ileum'da ise hem ACh hem KCl kasılmaları üzerinde inhibitör etkili olduðubulunmuºtur. Orto- ve meta-krezol moleküllerinin aorta, fundus ve ileum üzerinde etkili olduklarıMeta krezol'ün aorta üzerindeki etkisinde, orto-krezolden farklı olarak, KClgörülmüºtür.kasılmaları üzerine etkili olmadıðı gözlenmiºtir.Deneysel veriler ile timol, karvakrol, orto-krezol ve meta-krezol moleküllerinin yapılarıbirlikte deðerlendirildiðinde, izopropil grubunu varlıðı ile mide fundus ve aorta üzerindekifarmakolojik etkilerin ters orantılı olduðu, fakat ileum üzerindeki farmakolojik etkilerin hidroksilgrubunun orto konumda olması ile doðru orantılı olduðu sonucuna varılmıºtır. Test edilenantagonistlerden Nitro-L-Arjinin (NoARG), metilen mavisi ve labetalol ile test maddelerininetkileºtiði bulunmuºtur. KCl kasılmalarına ek olarak, metilen mavisi, labetalol ve NoARG ileetkileºme nedeniyle test maddelerinin birden fazla etki yöresiyle etkileºerek farmakolojikyanıtların oluºmasına neden olduðu sonucuna varılmıºtır.Anahtar kelimeler : Düz kas, monoterpen, karvakrol, timol, krezol, farmakoloji etki
Özet (Çeviri)
SUMMARYMaster of Science ThesisACTIVITIES OF THYMOL, CARVACROL, ORTHO- AND META-CRESOLON ISOLATED RAT AORTA ILEUM AND GASTRIC FUNDUSBio. Seval DumanAnadolu UniversityInstitute of Health SciencesDepartment of PharmacologySupervisor: Prof. Dr. Süleyman Aydın2005Pharmacological activities of carvacrol, thymol, ortho- and meta-cresol are investigatedon ACh and KCl induced contractions of isolated rat gastric fundus, ileum and Phe and KClinduced contractions of aorta. Three doses (10-6, 10-5, 10-4 M) of carvacrol and thymol and onlyone (10-4 M) dose of ortho- and meta-cresol were used throghout the investigations.Thymol and carvacrol were observed to inhibit only at 10-4 M. Thymol inhibited AChinduced contractions of fundus and KCl induced contractions of ileum. Carvacrol was inhibitoryon KCl induced contractions of fundus and ACh and KCl induced contractions of ileum. Ortho-and meta-cresol inhibited the contractions on fundus, ileum and aorta.Experimental data and molecular structural properties suggest an inverse relationshipbetween the presence of isopropyl group and the pharmacological action whereas a directrelationship with the presence of hydroxyl group on meta position and the pharmacologicalactivity on isolated ileum. In spite of their simple molecular structure, in addition to the activitiesagainst KCl induced contractions, interactions of NoARG, methylene blue and labetalol with thepharmacological activities suggest more than one active site are involved in the pharmacologicalactivities of the tested chemicals.Keywor ds: Smooth muscle, monoterpene, carvacrol, thymol, cresol, pharmacological activity.