Etlik piliçlerin beslenmesinde büyüme uyarıcı olarak kullanımı önerilen farklı timol ve karvakrol kaynaklarının biyoetkinliklerinin karşılaştırlması
A comperative study on bioefficacy of different tymol/carvacrol sources recommended to use as growth enhancer in broiler diets
  1. Tez No: 178623
  2. Yazar: MESUT BABAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, etlik piliçlerin beslenmesinde büyüme uyarıcı olarak kullanılan farklı (doğal ve sentetik) timol/karvakrol kaynaklarının biyoetkinliklerinin karşılaştırılması amacıyla yürütülmüştür. Denemede hayvan materyali olarak, 1 günlük yaşta Ross-308 erkek etlik civcivler kullanılmıştır. Deneme başı canlı ağırlıkları benzer, her bir grupta 20 hayvan olacak şekilde 6 muamele grubu (pozitif kontrol (antibiyotik büyüme uyarıcı içeren), negatif kontrol (büyüme uyarıcı içermeyen), sentetik timol/karvakrol (1:1), sentetik korunmuş timol/karvakrol (1:1), doğal ticari kekik ekstraktı ve kekik yağı ) oluşturulmuştur. Her bir gruba ad-libitum yemleme uygulanmış olup, deneme süresi 42 gündür.Deneme sonu itibariyle gruplar arasında yem tüketimi, canlı ağırlık kazancı, bazı kan plazma değerleri bakımından istatistiki bir farklılık saptanmamıştır (P>0.05). Yemden yararlanma oranında ilk 3 haftada farklılık bulunmasına rağmen (P0.05).
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to compare bio-efficacy of tymol/carvacrol sources (natural or synthetic) as growth enhancers in broilers. A day old 120 male broiler chicks were divided into 6 dietary groups with similar mean weight, 20 birds each. Diets were prepared as positive control (antibiotic supplemented), negative control (no growth promoter or enhancer), 300/150 ppm synthetic timol/carvacrol (1:1), 300/150 ppm encapsulated synthetic timol/carvacrol (1:1), 300/150 ppm natural oreganum extract and 300/150 ppm tymol oil) for starter and finisher periods respectively. All the birds were fed ad libitum for a 6 weeks period.The results obtained in the experiment showed that no differences were found between the groups with respect to feed intake, body weight gain, some plasma values (P>0.05). Although significant differences (P0.05) were found at the end of the experiment. Weigh and length of the digestive system were affected by the treatments.