Kimyasal olarak indüklenmiş oksidatif stres üzerine aminoguanidin'in etkilerinin araştırılması
Effect of aminoguanidine on chemically induced oxidative stress
  1. Tez No: 194438
  2. Yazar: SUNA ATASAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ÖZGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZETAtasayar, S., Kimyasal Olarak İndüklenmiş Oksidatif Stres ÜzerineAminoguanidin'in Etkilerinin Araştırılması, Hacettepe ÜniversitesiSağlık Bilimleri Enstitüsü Farmasötik Toksikoloji Programı YüksekLisans Tezi, Ankara, 2005. Aminoguanidin, pekçok biyolojik etkiye sahip birantioksidandır. Bu çalışmada, güçlü bir kematerapötik ajan olan, ancak,başta nefrotoksisite olmak üzere pek çok yan etkiye sahip olan sisplatininneden olduğu oksidatif stres üzerine, aminoguanidinin antioksidan etkisiaraştırılmış ve antioksidan etkisi bilinen E ve C vitaminleri kombinasyonu ilekıyaslanmıştır. Çalışmada, toplam 48 adet sıçan kullanılmış ve 6 grupoluşturulmuştur. Bunlar, kontrol dışında, sisplatin, aminoguanidin, E ve Cvitamini yanısıra bu antioksidanların sisplatin ile kombine edilerekuygulandığı gruplardır. Bu gruplara ait, eritrosit, böbrek, plazma ve karaciğermalondialdehit düzeyi ile eritrosit, böbrek, karaciğer glutatyon düzeyleriölçülmüştür. Sıçanların vücut ağırlıkları incelendiğinde, uygulama süresincekontrol grubu ve antioksidan uygulanan gruptaki hayvanlar kilo alırken,sisplatin verilen tüm hayvanların vücut ağırlıklarında azalma görülmüştür.Siplatin uygulaması sıçanların eritrosit, plazma, böbrek ve karaciğer MDAdüzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı şekilde artırmıştır. Buna karşın,sisplatin ile birlikte uygulanan hem aminoguanidin, hem de E ve C vitaminlerikombinasyonu MDA düzeylerini önemli ölçüde azaltmıştır. Ayrıca sisplatinuygulanan gruplarda, eritrosit ve karaciğer GSH düzeylerinde önemlidüzeyde azalma görülmüştür. Benzer şekilde, böbrek GSH düzeylerinde deistatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte azalma mevcuttur. Sisplatin ilebirlikte verilen antioksidan kombinasyonları sadece karaciğer GSHdüzeylerindeki azalmayı önlemiştir. Ayrıca, böbrek ve karaciğer dokularındahistopatolojik incelemeler yapılmıştır. Karaciğer dokularında herhangi birpatolojik bulguya rastlanmazken, sisplatin verilen sıçanlara ait böbreklerdebelirgin tübüler hasara rastlanmış ve uygulanan antioksidanların bu hasarıönemli ölçüde önlediği tespit edilmiştir.Destekleyen Kurumlar: H.Ü.B.A.B, Tez destekleme, (04 002 301 002).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAtasayar, S., Effect of Aminoguanidine on Chemically InducedOxidative Stress, Hacettepe University Health Sciences Institute MScThesis in Pharmaceutical Toxicology, Ankara, 2005. Aminoguanidine isan antioxidant that has many biological effects. Cisplatin is a potentchemotherapeutic agent and its nephrotoxicity is recognized as the mostimportant side effect. In this study, the antioxidant effect of aminoguanidineon cisplatin induced oxidative stress is investigated and compared with theeffectts of well-known antioxidants vitamin E and C combination. Fourtyeightrats were divided into 6 groups as control group, AMG, vitamin E and vitaminC combination, cisplatin and combination of cisplatin with antioxidantsgroups. Erythrocyte, plasma, kidney and liver MDA and erythrocyte, kidneyand liver GSH levels of the groups were measured. During the administrationperiod, an inc rease in body weights of control and antioxidant groups wasobserved. On the contrary, body weights of all cisplatin administered groupswere decreased. While cisplatin administration caused an increase inerythrocyte, plasma, kidney and liver MDA levels. Both aminoguanidine orvitamin combination administration with cisplatin decreased these levels. Thedecrease of erythrocyte and liver GSH levels in cisplatin administered groupswere statistically significant. Similarly, kidney GSH levels were alsodecreased, but the difference was not statistically significant. Combination ofantioxidants with cisplatin prevented the decrease in liver GSH levels. Whenkidney and liver tissues were investigated histopathologically, it has beenobserved that there are tubular damage and perivascular inflamation incisplatin administered groups and the antioxidants are capable to preventthese effects of cisplatin. Liver tissues of all groups were intact.Granted by: H.Ü.B.A.B., M.Sc. Thesis Grant (04 002 301 002).