Başarılı ve başarısız hentbol takımlarında grup sargınlığı ve etki eden değişkenler ile başarı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determine the relationship between group cohesion and effecting variables and success in successful and unsuccessful handball teams
- Tez No: 194439
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA KORUÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, başarılı ve başarısız takımlarda Grupsargınlığı ile Kaygı ve bileşenleri, Motivasyonel düzeyi, Yeterlik düzeyleri ve takımoyuncularının birlikte oynama süreleri ile takım başarısı arasındaki ilişkiyi incelemeyiamaçlamaktadır. Araştırmaya Türkiye Hentbol Erkekler Birinci Ligindeki 9 takımınoyuncuları katılmıştır. Verilerin toplanmasında GEQ, CSAI-2, SCAT-A, SMS, SES,CES ölçekleri kullanılmıştır. Ölçümler Hentbol Erkekler Birinci Liginin ilk ve ikinciyarısında uygulanmıştır. Veriler Tekrarlı Ölçümlerde ANOVA, MANOVA ve PearsonKorelasyon Analizi ile hesaplanmıştır. Sargınlığın, Sosyal Çekicilik boyutunda başarılıve başarısız takımların birinci ve ikinci devre ölçümleri arasında [F(1, 49)=4.256;p=.044], Başarılı ve başarısız takımların ikinci devre ölçümlerinde Görev Çekiciliği[F(1, 49)=4.937; p< 0.03], Sosyal Çekicilik [F(1, 49)=10.548; p< 0.002], GörevBütünlüğü [F(1, 49)=71.078; p< 0.00], Sosyal Bütünlük açısından [F(1, 49)=0.151; p>0.69] anlamlı bir fark olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate therelationship between Group cohesion, Anxiety components, Motivational levels,Efficacy levels and team players? playing time in which they play together and teamsuccess. Players from 9 teams among the teams in Turkish Premier Man HandballLeague, participated in the study. GEQ, CSAI-2, SCAT-A, SMS, SES, CES inventorieswere used to collect the data. The measurements were done in the first and secondseason of the Turkish Premier Man Handball League. Data were calculated by ANOVAin Repeated Measurements, MANOVA and Pearson correlation analysis. Resultsrevealed significant differences for Attraction to Social dimension of Cohesion betweenthe first and second season measurements of successful and unsuccessful teams [F(1,49)=4.256; p=.044], Attraction to Task [F(1, 49)=4.937; p< 0.03], Attraction to Social[F(1, 49)=10.548; p< 0.02], İntegration-Task [F(1, 49)=71.078; p< 0.00], İntegration-Social [F(1, 49)=0.151; p> 0.69].