Koroner bypass cerrahisinde sevofluran ve isofluranın miyokardiyal koruma açısından karşılaştırılması
Comparison of sevoflurane and isoflurane on myocardial protection in coroner bypass surgery
  1. Tez No: 194443
  2. Yazar: DİLEK ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dr.Dilek ÇET NKAYAKORONER BYPASS CERRAH S NDE SEVOFLURAN VESOFLURANIN M YOKARD YAL KORUMA AÇISINDANKARŞILAŞTIRILMASIÖZETÇalışmamızın amacı kardiyopulmoner bypass cerrahisi uygulanacakhastalara hipotermik kardiyak arrest döneminde kalp-akciğer makinesi aracılığıile verilen de dahil olmak üzere tüm operasyon süresince uygulanan sevofluranve isofluranın miyokart üzerindeki koruyucu etkilerini miyokardiyal hasarlanmaişaretleyicileri aracılığı ile karşılaştırmaktır.Çalışma elektif KABG planlanan ASA III-IV 18- 69 yaş arası 28erkek, 12 kadın 40 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar rasgele 20' şer kişilikgruplara ayrıldı. Operasyon masasına alınan hastalarda KAH, SAB , OAB,DAB, SpO2, CVP monitorizasyonu yapılarak takipleri alındı. ntravenöz 0,3 mg/kg Etomidat verilmesini takiben 0,1 mg/kg Pankuronyum ve 1 mikrogr/kgRemifentanil bolus olarak verildi. Grup 1'deki hastalara % 2- 4 MACdeğerinde Sevofluran Grup 2'deki hastalara %1-2 MAC değerinde sofluranverildi. 3 dakika sonra entübasyonu takiben hastalar mekanik ventilatörebağlandı. Her iki grubada 0,1-0,4 mikrogr/kg/dk'den Remifentanil infüzyonubaşlandı. Ekstrakorperal dolaşım süresince Grup 1'e % 0,5-2 MAC değerindeSevoflurane, Grup 2'ye % 0,5-2 MAC değerinde Isofluran verilmeye devamedildi. Yoğun bakım ünitesinde hemodinamik kayıtlar alınmaya devam edildi.Troponin T , CK ve CKMB düzeylerinin her iki grupta da indüksiyonöncesi değere göre kros klemp sonrası , postoperatif 2. ve 24 . saatte artışgösterdi.Sevofluran grubunda kros klemp kaldırıldıktan sonra , postoperatif 2.saatteki Troponin T düzeyindeki artış isofluran grubuna göre daha az bulundu.Sonuçta KPB cerrahisinde kullanılan inhalasyon anestezik ajanı sevofluranve isofluranın yeterli anestezi ve hemodinamik stabilite sağladığı , perioperativeMI olasılığını azalttığı sonucuna vardık. Miyokardiyal hasarlanmaişaretleyicileri olan Troponin T ve CKMB düzeylerinin daha düşük düzeylerdesaptanması ile sevofluranın isoflurana göre miyokardiyal korumayı daha iyisağlamakta olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Dr.Dilek ÇET NKAYACOMPARISON OF SEVOFLURANE AND ISOFLURANE ONMYOCARDIAL PROTECTION IN CORONER BYPASS SURGERYSUMMARYThe aim of this study is to compare the protective effects of sevofluraneand isoflurane given during the whole operation induding given by the lung-heart machine during the hypothermic cardiac arrest phase in the patientsundergoing cardiopulmonary bypass surgery using the blood markers ofmyocardial damage.28 male and 12 famale, overall 40 patients who were candidates forelective CABG surgery with the ASA stage 3-4 are included the study . In theoperation room the baseline values for HR, CAP, MAP, DAP, CVP, SpO2 andwere noted for each patient. After the patients lost consciousness with(0,3mg/kg) Etomidate the respiration has taken under control and bolusPancuronyum (0,1mg/kg) or Remifentanil (1µg/kg) applied to the patients. InGroup1 %2-4 MAC Sevoflurane and in Group2 %1-2 MAC soflurane is given.Three minutes after the patients are intubated. Continous Remifentanil (0,1-0,4µg/kg/minute) infusion is applied for both of the groups. During extracorporealcirculation the patients in Group1 received %0,5-2 MAC Sevoflurane and thepatients in the Group2 received %0,5-2 MAC soflurane.Troponin-T, CK ,CK-MB levels were elevated in both groups after cross-clamping, postoperative 2.hour and 24.hour when compared with pre-inductionlevels. In sevoflurane group the troponin-T elevations observed after cross-clamping and postop. 2.hour were lower than the isofluorane group.IIn conclusion, use of sevofluorane of isofluorane in CPB surgery maintainadequate anesthesia levels and haemodynamic stability and reduces the risk ofperioperative MI. Apparently sevofluorane preserves the myocardial functionmore than isofluorane as determined by the lower troponin-T , CK-MB levels.II