Koroner Arter Bypass cerrahisinde sevofluran ve izofluranın böbrek fonksiyonları üzerine etkisi
Renal Tubuler effects and fluoride leaves of sevoflurane and isoflurane in cardiac surgery
- Tez No: 602897
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KANBAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Açık kalp cerrahisi hastaların gerek kardiyovasküler sistemde olan değişimleri,gerekse ekstrakorporeal sirkülasyona girmeleri nedeniyle böbrek fonksiyonlarının etkilendiği bir operasyondur. Böbrek fonksiyonlarının bozulması ise postoperatif morbidity ve mortaliteye etkilemektedir. Bileşiminde flört içeren volatiles anestetik ajanların, anestezi uygulamsı arasında flört açığa çıkararak böbrek fonksiyonlarını etkilediği bilinmektedir. Bu çalışmada açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda flor içeren sevofluran ve izofluranın intraoperatif ve postoperatif dönemde böbrek fonksiyonları üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmaya HÜTF etik komite onayı ile ASA I-III gurubu açık kalp cerrahisi uygulanacak 20 olgu dahil edild. Bunlar randomize olarak iki guruba ayrıldı (n=10). Anestezi indüksiyonu standardize edilerek etomidat 0.2 mg/kg, fentanyl 2-5 mikrogram/kg ve vekronyum bromide 0.1 mg/kg ile sağlandı. Anestezi idamesinde 1. gurupta izofluran %1-1,5, 2. Grupta sevofluran %15-2 konsantrasyonda %50-50 O2_N2O karışımı içinde uygulandı. Hastalarda EKG, radial arter, santral venöz, pulmoner arter kama basınçları periferik O2 satürasyonu ve idrar çıkışı monitörize edildi. Böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi için serum ve idrar örnekleri; indüksiyon öncesi, KPBB sırasında 30. Dakikada, KPB sonrası 15. Dakikada, operasyon sonu ve postoperative 24. Saatte alındı. Bu örneklerde; serum elektrolit, inorganic florid düzeyi, idrarda elektrolit, inorganic florid ve N asetil B-D Glikozaminidaz (NAG) düzeyi analiz edildi. Ayrıca BUN, kreatinin, ürik asit düzeyleri değerlendirildi. İki gurup arasında demografik veriler, idrar miktarı, AKS pompa süresi, BUN, kreatinin, ürik asit, kan ve idrar elektrolitlerinde fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
It has been reported that sevoflurane anesthesia produce both inorganic fluoride (F) and Compaund A which may cause renal toxicity and it is important especially in cardiac surhery. We aimed to investigate the effects of sevoflurane anesthesia on renal tubular function via determining F and urinary N-Acetyl B-Glucozaminidase (NAG) levels in coronary artery bypass surgery (CABGS). Following ethical committee approval and patient informed concent, prospective, controlled, randomized study was carried out on 20 patients. Anesthesia was induced with etomidate, fentanyl and vecronium and it was maintained with isoflurane (1-1,5 % in group 1 (n=10) and sevoflurane (1-1,5 %) in group 2 (n=10) patients. Blood and urine electrolytes, urine output, blood loss, urinary NAG concentration, blood and urine F levels were measured. The samples were collected before anesthesia, at the 30 th minute in CPB, after CPB, at the end of the operation and on the first day postoperatively. Demographic data, urine output, electrolyte levels were similar in two groups. Although urine and blood F levels were significantly higher in sevoflurane group there were no differences in NAG levels between the two groups. We concluded that although it increased the F levels, sevoflurane did not cause tubular damage in cardiac surgery, but its use is controversial in patients with impaired renal function