Koroner arter by-pass cerrahisi anestezisinde; Sevofluran ve İzofluran'ın hemodinamik parametrelere etkilerinin karşılıklı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 88234
  2. Yazar: M. UĞUR YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Anesthesiology and Reanimation, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Genel anestezi uygulamalarında kardiyovasküler stabilitenin devam ettirilmesi; kalp hızı, kan basıncı, kardiak ritm ve bölgesel kan akımı üzerindeki zararlı etkilerden kaçınılması oldukça önemlidir. Çalışmamızda, sevofluran ile izofluranın KPB cerrahisinde ki hemodinamik etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 38-74 yaşları arasında ASA ll-lll grubuna ait, elektif koroner arter hastalığı olan 40 olgu alındı. Olgular rastgele 20'şer kişilik 2 gruba ayrıldı. Olgulara operasyondan 60 dk önce 5 mg diazepam ile oral olarak premedikasyon uygulandı. Anestezi indüksiyonu 0.1mg/kg midazolam, 0.1 mg/kg vekuronyum ve 3-4 mg/kg pentotal ile sağlandı. Anestezi idamesinde 1.5-2 MAC düzeyinde seçilen inhalasyon ajanı + % 50 O2 + % 50 hava kullanıldı, olguların preoperatif kan basınçları, noninvaziv sfingomanometre ile ölçüldü. Diğer ölçümler indüksiyon öncesi, indüksiyondan 3 dakika sonra, entübasyondan 3 dakika sonra, cerrahi insizyondan 3 dakika sonra, takip eden sternotomi sonrası, perfüzyon çıkımında, operasyon bitiminde, yoğun bakımda ekstübasyon sonrası ve operasyon bitiminden bir gün sonra yapıldı. Bu ölçümlerde alınan parametreler; kalp hızı, arter basınçları, SVB, PAB, kan gazları, termodilüsyon ve TEE yöntemleri ile ölçülen kardiyak aut-put değerleridir. Çalışmamız sonunda KPB yapılan olgularda izofluoran ve sevofluran kullanılarak gerçekleştirilen anestezi uygulamalarındaki hemodinamik yanıtların incelenmesinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the general anesthesia obtaining cardiovascular stability and avoiding from harmful effects on hearth rate, blood pressure, cardiac rhythm, regional blood flow are the important factors. In our study we aimed to compare hemodynamic effects of isoflurane and sevoflurane in CPB. Forty facts age between 38-74 from ASA 11-11 1 who underwent elective coroner artery disease were randomly allocated into two groups of 20 people. All of them were premedicated sixty minutes before operation with 5 mg diazepam orally. Induction of anesthesia is provided by 0.1 mg/kg midazolam, 0.1 mg/kg vecronium and 3-4 mg/kg pentotal. In anesthesia maintenance, 1.5-2 MAC inhalation agent + 50% O2 + 50% air is used. Patient's preoperative blood pressures are measured by noninvasive spingomanometry. Other measurements were performed before induction, 3 minutes after induction, 3 minutes after intubation, 3 minute after surgical incision, after sternotomy at perfusion, at the end of operation, at intensive care after intubation and 1 day after the end operation. Heart rate, arterial pressures, CVP, PAP, blood gases, thermodilution and cardiac output values measured with TEE methods were the parameters which were measured. At the end of our study, no statistical difference is found in the hemodynamic effect of anesthesia that was performed by using isoflurane and sevofluorane on the CPB patients. 39