Laminektomi uygulanan hastalarda premedikasyonda deksmedetomidin verilmesinin total intravenöz anestezi (TIVA) ihtiyacı üzerine etkisi
The effect of dexmedetomidine premedication on the consumption of total intravenous anesthesia (TIVA) in the patients applied laminectomy procedures
- Tez No: 194442
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL SABUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dr.Canan GÜZELBURÇLAM NEKTOM UYGULANAN HASTALARDA PREMED KASYONDADEKSMEDETOM D N VER LMES N N TOTAL NTRAVENÖZANESTEZ (T VA) HT YACI ÜZER NE ETK SÖZETBu çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp FakültesiAnesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda laminektomiuygulanacak ASA grubu 1-2 olan yaşları 18-60 arasında değişen 40hasta üzerinde yapılmıştır.Öncesinde premedikasyon uygulanmamış olan hastalara,operasyon masasına alındıktan sonra hemodinamik ve bispektral indeks(B S) monitörizasyonları yapıldı. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı veGrup 1'e (n=20) 100ml serum fizyolojik, Grup 2'ye (n=20) ise 100mlserum fizyolojik içinde 0,6 µg/kg deksmedetomidin; intravenöz yoldan5ml/dk infüzyon hızıyla verildi.nfüzyon bitiminden 20 dakika sonra , indüksiyon öncesi BSdeğeri sayısal olarak kaydedildi ve sedasyon düzeyi Ramsay SedasyonSkalası (RSS) ile değerlendirilerek kaydedilerek anestezi indüksiyonunabaşlandı.I. Anestezi indüksiyonunda propofol B S değeri 45 oluncaya kadarverildi ve indüksiyonda kullanılan propofol dozu kaydedildi. ndüksiyondaayrıca 0,5 mg/kg dozda atrakuryum ve 1 µg/kg dozda remifentanil verildi.Anestezi idamesinde B S değeri 40-60 olacak şekilde doz ayarlamasıyapılarak propofol infüzyonu ve 0,1 µg/kg/dk dozunda remifentanilinfüzyonu uygulandı.ndüksiyon öncesi ve operasyon boyunca belirli aralıklarlahastaların sistolik (SKB), diyastolik (DKB) ve ortalama kan basınçları(OKB), kalp atım hızı (KAH) ve periferik oksijen satürasyonları (SpO2)kaydedildi.Operasyon bitinde anestezi süreleri, cerrahi süreleri ve operasyonsonunda kullanılan toplam propofol dozları kaydedildi.Sonuç olarak; deksmedetomidinin premedikasyonda uygulanmasıile yeterli sedasyon sağlanabildiği, deksmedetomidinin sedasyondüzeyini belirlemede RSS ile B S'in etkili olduğunu ve aralarında güçlü (-)korelasyon olduğunu tespit ettik. Deksmedetomidin endotrakealentübasyona SKB artışını önlemede etkili olmakla birlikte, genel olarakhemodinamik parametrelerin kontrol grup ile benzer olduğu görüldü.Deksmedetomidinin premedikasyonda uygulanmasının hem indüksiyonhem de anestezi süresince toplam propofol doz ihtiyacını azaltmada etkiliolduğu sonucuna vardık.II
Özet (Çeviri)
Dr. Canan GÜZELBURÇTHE EFFECT OF DEXMEDETOMIDINE PREMEDICATION ON THECONSUMPTION OF TOTAL INTRAVENOUS ANESTHESIA (TIVA) INTHE PATIENTS APPLIED LAMINECTOMY PROCEDURESSUMMARYThis is a study of Eskişehir Osmangazi University School ofMedicine Department of Anesthesiology and Reanimation, patients agedbetween 18-60 years who underwent laminectomy procedure wereincluded to the study.Hemodynamic and bispectral indexes (BIS) are recorded after thepatients taken to the surgery room and non of them took premedicationbefore. The patients are seperated into two groups randomly and 100 mlSF is given to the patients in group 1(n=20) and 0,6 µg /kgdexmedetomine in 100ml SF is given to patients group 2(n=20) viaintravenous infusion rates are same (5ml/ minute) at all of the patients.IJust before the induction the sedation of the patients aredetermined by the Ramsay Sedation Scale(RSS). Propofol is given untilthe target BIS value reaches to 45 and atrakuryum, remifentanil is givenat the induction. Propofol infusion is maintained at the targed BIS valueof 40-60 and 0,1µg/kg/minute remifentanil infusion applied during themaintainance of anesthesia. Hemodynamic parameters are recordedperiodically during the operation and before the induction.In conclusion; adequate sedation level is provided with the use ofdexmedetomidine for premedication, the RSS and BIS are effectivemethods for determining sedation level gained with dexmedetomidine.Dexmedetomidine effectively reduces the systolic blood pressureelevation at the time of endotracheal intubation, howewer otherhaemodynamic variables looks similar with the control group. Weconcluded that the use dexmedetomidine for the premedication reducesthe total propofol dose needed for both induction and anesthesiamaintaneII