Obez erkeklerde ekzoftalmi ve plazma adipokin düzeyleriyle ilişkisi
Exophthalmos and its relation to adipokines in obese men
  1. Tez No: 194485
  2. Yazar: SİNAN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZATA
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bugüne kadar obezite ile inflamasyon ilişkisini gösteren, ve bazı tiroidhastalıklarında (Graves oftalmoapatisi) görülen ekzoftalmiyle ilgili olan çok sayıdaçalışma yapılmıştır. Graves hastalığında, gelişen inflamatuar olaylar sonucu orbitalpreadipositlerin matür adipositlere dönüşerek ekzoftalmiye neden olduğu ilerisürülmektedir. Biz bu çalışmada, düşük-düzeyli bir inflamasyon olarak da kabuledilen obezitenin ekzoftalmi ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Bu çalışmada sigaraiçmeyen, herhangi bir sistemik hastalığı olmayan 52 obez erkekte ve 34 sağlıklıerkekte, Hertel ekzoftalmometre ölçümlerinin plazma leptin, adiponektin, TNF-α, IL-6ve IL-1β düzeyleri ile olan ilişkisini inceledik.Plazma leptin düzeyleri IRMA, plazma adiponektin, TNF-α, IL-6 ve IL-1β düzeyleriise ELISA kitleri kullanarak ölçüldü. Ekzoftalmi ölçümleri ise Hertel ekzoftalmometrisiile aynı doktor tarafından gerçekleştirildi. Obez grupta plazma leptin, adiponektin,TNF-α, IL-6 ve IL-1β düzeyleri sırasıyla 25,28±8,98 ng/mL, 0,41±0.24 μg/mL,305,53±153,82 pg/mL, 63,99±20,30 pg/mL ve 95,22±69,54 pg/mL iken kontrolgrubunda sırasıyla 2,66±1,81 ng/mL, 1,17±0,98 μg/mL, 69,31±50,22 pg/mL,18,84±11,12 pg/mL ve 21,77±6,84 pg/mL idi. Hertel ekzoftalmometri değerleri obezgrupta 18,90±1,63 mm ve kontrol grubunda 16,88±1,69 mm olarak bulundu. Obezgrubun değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, adiponektin düzeyleri kontrolgrubuna göre anlamlı olarak düşükken diğer değişkenlerin tamamı anlamlı olarakyüksek bulundu (p < 0.05). Obez gruba uygulanan geriye doğru basamaklı(backwards stepwise) çoklu regresyon analizinde sadece VKİ'nin leptin ve TNF-α ileanlamlı bir ilişki içinde olduğu bulundu (p = 0.004 ve p = 0.052, sırasıyla).Sonuçlarımız, obezitede YD'dan salgılanan adipokin ve sitokinlerin muhtemeletkileri ile gelişen inflamasyonun, ekzoftalmiyle beraber olabileceği ortaya koymuştur.Ancak, VKİ, plazma leptin, adiponektin, TNF-α, IL-6 ve IL-1β değerleri ile ekzoftalmiderecesi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu bulgular, obezitede görüleninflamasyona neden olan adipokinlerin ekzoftalmi derecesi ile doğrudan ilişkiliolmadığını düşündürmektedir.35
Özet (Çeviri)
Up to date, many studies were performed regarding the relationship betweenobesity and inflammation, and exophthalmos which is developed in thyroid-associated ophthalmopathy (Graves ophthalmopathy). Several studies suggest thattransforming orbital preadipocytes into adipocytes may cause exophthalmos becauseof the inflammation. Therefore, we examined the relationship exophthalmos andobesity which is also called low-grade systemic inflammation. We investigated therelationship between Hertel exophthalmometry values and plasma leptin,adiponectin, TNF-α, IL-6 and IL-1β levels in 52 obese and 34 healthy men who don?tsmoke and have any systemic illness.Plasma leptin levels were assessed by IRMA and plasma leptin, adiponectin,TNFα, IL-6 and IL-1β levels were assessed by ELISA. Exophthalmos measurementswere performed by the same physician with Hertel exophthalmometry. Plasma leptin,adiponectin, TNFα, IL-6 and IL-1β levels were 25,28±8,98 ng/mL, 0,41±0.24 μg/mL,305,53±153,82 pg/mL, 63,99±20,30 pg/mL ve 95,22±69,54 pg/mL respectively, inobese group, whereas these levels were 2,66±1,81 ng/mL, 1,17±0,98 μg/mL,69,31±50,22 pg/mL, 18,84±11,12 pg/mL ve 21,77±6,84 pg/mL respectively, in controlgroup. Hertel exophthalmometry values were found as 18,90±1,63 mm in obesegroup and 16,88±1,69 mm in control group. When obese group?s variables comparedto control group?s variables, plasma adiponectin levels were found significantly lowerwhereas the other variables were found significantly higher in obese group (p < 0.05).In multiple regression models using backwards stepwise regression, we only foundthat the dependent variable, BMI, was predicted by leptin and TNF-α (p = 0.004 ve p= 0.052, respectively).Our results suggest that the inflammation which is resulted by secretedadipokines and cytokines from adipose tissue might be associated withexophthalmos in obesity. Nevertheless, the lack of correlation between Hertelexophthalmometry values and BMI, plasma leptin, adiponectin, TNFα, IL-6 and IL-1βlevels shows that there is no directly relation between exophthalmos and adipokineswhich causes inflammation in obesity.36