Obez ve obez olmayan sağlıklı sedanter erkeklerde osteokalsin düzeyleri ve adipomiyokinlerle ilişkisi
The levels of osteocalcin in obese and non-obese healthy sedentary men and it is relation with adipomyokines
  1. Tez No: 561186
  2. Yazar: SEMA SAYHARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAZ BELVİRANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tezin amacı, sağlıklı sedanter erkeklerde obezitenin osteokalsin, irisin ve lipid profili üzerine etkisi ve bu parametreler arasındaki muhtemel ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 20-30 yaşları arasında kronik rahatsızlığı olmayan vücut kitle indeksine göre ayrılmış 14 normal ve 14 obez toplam 28 gönüllü sedanter erkek alınmıştır. Katılımcılar boy, kilo ve vücut yağ yüzdelerine göre normal kilolu sedanter erkekler (n=14) ve orta obez aralığındaki sedanter erkekler (n=14) olmak üzere iki gruba ayrılarak incelenmiştir. Katılımcılardan alınan kanlarda osteokalsin ve bir adipomiyokin olan irisin düzeylerine ek olarak lipit profili seviyeleri ölçülmüştür. Vücut analizleri yapılarak kilo, boy, bazal metabolizma hızı, vücut kitle indeksi ve vücut yağ oranı ölçülmüştür. Çalışma sonucunda elde edilen veriler gruplara göre karşılaştırılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effect of obesity on osteocalcin, irisin and lipid profile in healthy sedentary men and the possible relationship between these parameters. A total of 28 (14 normal and 14 obese) sedentary and healty men whose aged between 20-30, were included in the study. Participants were divided into two groups as normal weight sedentary men (n = 14) and sedentary men (n = 14) in the class I obesity range, according to height, weight and body fat percentage. Lipid profile levels were measured in addition to the levels of osteocalcin and irisin in the blood taken from the participants. Weight, height, basal metabolic rate, body mass index and body fat percentage were measured by body analysis. The data obtained from the study were analyzed by comparing these two groups. The aim of this thesis is to investigate the effect of obesity on osteocalcin, irisin and lipid profile in healthy sedentary men and the possible relationship between these parameters. A total of 28 (14 normal and 14 obese) sedentary and healty men whose aged between 20-30, were included in the study. Participants were divided into two groups as normal weight sedentary men (n = 14) and sedentary men (n = 14) in the class I obesity range, according to height, weight and body fat percentage. Lipid profile levels were measured in addition to the levels of osteocalcin and irisin in the blood taken from the participants. Weight, height, basal metabolic rate, body mass index and body fat percentage were measured by body analysis. The data obtained from the study were analyzed by comparing these two groups.