Kraniektomi defekt onarımında demineralize kemik matriksi kullanılması ve hiperbarik oksijen tedavisinin füzyon üzerine etkileri
The use of determineralized bone matrix in repairing craniectomy defects and effects of hyperbaric oxygen therapy on fusion
  1. Tez No: 194487
  2. Yazar: AHMET SEDAT KURTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÇOLAK, DOÇ.DR. MURAT KUTLAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
VI- ÖZETKranioplasti uygulamalarında allojen kemik greft uygulamaları uzun zamandırbilinmektedir. Kemik füzyonunda otojen greftlerin üstünlüğüde açıktır. HBOtedavisinin de kırık iyileşmesi ve füzyon üzerine olumlu etkileri olduğu yapılan çeşitliaraştırmalar ile saptanmıştır. Bu deneysel çalışmanın amacı; kraniektomidefektlerinin onarımında otojen kemik greftlere iyi bir alternatif olarak düşünülenDKM'in kullanılması ve HBO tedavisinin konakçı-DKM füzyonu üzerine olan etkileriniaraştırmaktır.Çalışmada, ağırlıkları 200-250 gr arasında değişen 24 adet Spraque-Dawleytürü albino sıçanlar kullanıldı. Denekler her bir grupta 12 sıçan olacak şekilde 2 grubaayrıldı. Tüm deneklere kraniektomi uygulandı ve bu alana DKM yerleştirildi. I.Gruptaki denekler normal havada tutuldu. II. Gruptaki deneklere ise 10 gün süre ileHBO tedavisi uygulandı. Tüm deneklere postoperatif 15. günde sodyum pentotalanestezisi uygulandı. Sonrasında koronal kesit BT ve üç boyutlu BT incelemeleri ileher ik grupta kraniektomi yapılan alanlarda füzyon oranları incelendi. Radyolojikinceleme sonrasında ise kraniektomi alanlarını kapsayacak şekilde dekapitasyonuygulandı. Elde edilen materyaller makroskopik, histopatolojik değerlendirildi. Eldeedilen sonuçlar ayrıca istatiksel olarak da yorumlandı.Değerlendirmeler sonucunda HBO tedavisi uygulanan gruptaki deneklerdeDKM'in kraniuma füzyonunun ve ossifikasyonunun diğer gruba göre istatiksel olarakanlamlı olmasada daha iyi olduğu saptandı.61
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARYAllogenic bone graft use in cranioplasty practise has been known for a longtime. Superiority of otogenous bone grafts in bone fusions is also clear. It has beendetected by various researches that Hyperbaric Oxygen Therapy has good effects onfracture healing and bone fusions. Aim of this experimental study is the use ofDemineralized Bone Matrix that has been presumed to be a good alternative tootogenous bone grafts in repairing craniectomy and researching the effects of HBOtherapy on host-DBM fusion.In our study, 24 Spraque-Dawley species albino rats weighing 200-250 grwere used. The subjects were classified in two groups each of which consisted of 24rats. Craniectomy has been performed on all of the subjects and DBM bas beenlocated in the defects. Subjects in the first group were kept in normal air conditionsand the subjects in the second group recieved HBO therapy for 10 days. All thesubjects were induced Na Pentotal Anesthesia in postoperative 15 th day andconsecutively fusion rates in the craniectomy defects in both groups were examinedby coronal section CT and Three Dimensional CT images. After the radiologicalexaminations, decapitation has been performed so as to include the craniectomydefect fields. The materails were then macroscopically and histopathologicallyevaluated. The results were also interpreted statistically.62In wiev of the evaluations, fusion and ossification of the DBM with the craniumof the subjects in the group which had HBO therapy, was detected statisticallyinsignificant but better than that of the other group.63