Transjuguler karaciğer biyopsisi
Transjugulary liver biopsy
- Tez No: 194500
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF KIZILKAYA, DOÇ. DR. ÇINAR BAŞEKİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZETTransjuguler karaciğer biyopsisi ile ilgili ilk deneyimlerimizi içeren buçalışma GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Radyodiagnostik servisindeyapılmıştır.Bizim bu çalışmadaki amacımız, özellikle perkütan biyopsinin uygunolmadığı durumlarda tercih edilmesi gereken transjuguler karaciğerbiyopsisinin servisimizde uygulanabilirliğinin araştırılması ve geliştirilmesidir.Diffüz karaciğer hastalığı saptanan 17 olgu transjuguler karaciğerbiyopsisi için çalışma grubumuzu oluşturdu. Transjuguler karaciğer biyopsisiperkütan karaciğer biyopsisinin güvenli olarak yapılamadığı durumlarda tercihedildi. Giriş yeri olarak sağ juguler ven kullanıldı. Bunlardan 14 olgudatransjuguler biyopsi başarı ile uygulanırken 3 olguda biyopsi yapılamadı. 4olgu asit, 10 olgu koagülasyon problemleri, 1 olgu asite eşlik edenkoagülopati, 1 olgu morbid obezite, 1 olgu ise ileri myeloproliferatif hastalığıolduğundan daha güvenilir olduğu için transjuguler biyopsiye alındı. Biyopsiyapılan olguların histopatoloji sonuçları değerlendirildi. 1 olguda biyopsimateryali yetersiz gelirken diğer olgulara histopatolojik tanı konabildi.Koagülasyon problemi olan, asit etyolojisi veya morbid obezitesi olan,multiorgan biyopsisi gereken olgularda venöz yolla karaciğer biyopsisigüvenilir bir yöntemdir. Sağ hepatik ven komşuluğundaki fokal kitlelerde detransjuguler karaciğer biyopsisi yapılabilir. Koagülasyon problemleri olanhastalarda biyopsi sadece damar duvarından geçerek alındığından vekanama kontrolü yapılabildiğinden komplikasyon riski çok azdır. Ayrıca venözbasınç ölçümleri de yapılabildiğinden hepatik wedge basınçdeğerlendirilebilir.Teknik olarak perkütan biyopsiye göre daha pahalı ve zor yapılan birtetkik olması ve hastanın floroskopi sırasında iyonizan radyasyon almasıtransjuguler karaciğer biyopsisinin başlıca dezavantajlarıdır.42Avantaj ve dezavantajları değerlendirildiğinde; karaciğer biyopsileriiçerisinde perkütan biyopsinin uygun olmadığı durumlarda transjugulerbiyopsi tercih edilmesi gereken bir girişimsel radyoloji yöntemidir.43
Özet (Çeviri)
TRANSJUGULARY LİVER BİOPSYOur study about transjugulary liver biopsy was done at radiodiagnosticdepartment of GATA Haydarpasa Teaching Hospital.The aim of this study is to investigate and to improve the transjugularyliver biopsy technique which is used for the patients that percutaneous biopsyis contraindicated.17 patient underwent liver biopsy using peripheral venous access intothe liver via the hepatic vein. Transjugular biopsy has been utilized toestablish diagnosis in patients in whom a percutaneous liver biopsy cannotbe performed safely. Transjugulary access is used as venous route. In 14patients transjugulary was uneventful but in 3 patients transjugular biopsywas stopped during the procedure. Indication of the procedure are ascites in4 patient, coagulation disorder in 10 patient, ascites associated withcoagulopathie in 1 patient, morbid obesity in 1 patient and myeloproliferativedisease in 1 patient.Transvenous liver biopsy is a safe technique for the patients that havecoagulation disorders, ascites, morbid obesity and for the patients that arerequired multiorgan biopsy. Transjugulary liver biopsy can also be used as atechnique for the focal hepatic masses neighbouring right hepatic vein. Thecomplication risk is lower because of puncturing across the vessel wall andbleeding control. Additional information can be gained by measuring thewedge pressure of the hepatic vein.The major disadvantages of the transjugulary liver biopsy are itsexpensivity, exposure of iodinated radiation and hardness.While evaluating advantages and disadvantages among the liverbiopsies, transjugular biopsy must be preferred as a technique when thepercutaneous biopsy is not suitable.44