Ergen klinik popülasyonda prodrom ölçeğikısa versiyonu Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği
Validity and reliability of the prodromal questionnaire-brief version (PQ-B) among adolescent clinical population
- Tez No: 808049
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Psikoz için yüksek risk grubundaki olguların tespit ve müdahale edilmesi önem kazanmış olup bu amaca yönelik öz bildirim ölçekleri önem kazanmaktadır. Yüksek riskli olguları tanımlamak adına en çok kullanılan öz bildirim ölçeklerinden birisi“Prodromal Questionnaire-Brief Version (PQ-B)”(Prodrom Ölçeği Kısa Versiyonu) ölçeğidir. Ancak PQ-B ölçeği dahil, prodromal sürece dair herhangi bir ölçeğin Türkçe uyarlaması bulunmamaktadır. Bu çalışmada PQ-B ölçeğinin Türk dili ve ergen populasyondaki geçerlilik ve güvenilirliğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmaya psikoz için klinik yüksek risk grubundaki 88 vaka grubunda katılımcı ve 85 kontrol (psikotik veya prodromal sendromu olmayan) grubundaki ergen katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların“Prodromal Questionnaire-Brief Version (PQ-B)”“Prodrom Ölçeği Kısa Versiyonu”ölçeği doldurmaları sonrasında SIPS görüşmesi (Structured interview of Psychosis Risk Syndromes) uygulanarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ek olarak“Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞGÇ-ŞY)”, Pozitif ve Negatif Semptom Ölçeği (PANSS) ve sosyodemografik form görüşmeci tarafından uygulandı. Ölçek verileri ile demografik veriler ve ölçüm araçları, vaka ve kontrol grupları açısından karşılaştırıldı. Psikometrik değerlendirmeler yapılmış, Cronbach alfa değeri hesaplanıp, ROC analizi uygulanmıştır. BULGULAR:“Prodromal Questionnaire-Brief Version (PQ-B)”yapı geçerliliği, eş zamanlı geçerliliği, ayırt edici geçerliliği, örtüştürücü geçerliliği, iç tutarlılık analizi ile güvenilirliği mevcut bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM: The detection and intervention of individuals at high risk for psychosis have become crucial, and self-report scales aimed at this objective have gained significance. One of the most commonly used self-report scales to identify high-risk individuals is the“Prodromal Questionnaire-Brief Version (PQ-B).”However, there is no Turkish adaptation of any scale related to the prodromal process, including PQ-B. This study aims to demonstrate the validity and reliability of the Turkish version of the PQ-B scale in the Turkish language and among the adolescent population. METHOD: The study included 88 participants in the clinical high-risk group for psychosis and 85 adolescent participants in the control group (without psychotic or prodromal syndrome). After the participants completed the“Prodromal Questionnaire-Brief Version (PQ-B)”scale, the results obtained by applying the SIPS interview (Structured interview of Psychosis Risk Syndromes) were compared. In addition, Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version (KID-SADS) interview, Positive and Negative Symptom Scale (PANSS), and sociodemographic form were administered by the interviewer. Scale data and demographic data and measurement tools were compared in terms of case and control groups. Psychometric evaluations were made, Cronbach's alpha value was calculated and ROC analysis was applied. RESULTS:“Prodromal Questionnaire-Brief Version (PQ-B)”was found to have construct validity, concurrent validity, discriminant validity, convergent validity, internal consistency analysis and reliability.