Alt ekstremite kas-iskelet sistemi patolojisi nedeniyle takip edilen kompleks bölgesel ağrı sendromu öntanılı hastaların kantitatif üç fazlı kemik sintigrafisi ile değerlendirilmesi
The eveluation of patients who were followed for lower extremity musculoskeletal system pathology and prediagnosed as comlex regional pain syndrome with three phase bone scintigraphy
- Tez No: 194573
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAHİR DEMİRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETKBAS tanısı temelde klinik bulgularla konur. Literatürde çok çeşitli semptomve bulgular bildirilmiştir. IASP bu karışıklığı önlemek için kendi kriterleriniyayınlamış olmasına rağmen son yıllarda bu kriterlerin geçerliliği sorgulanmaktadır.KBAS prognozu açısından bakıldığında en önemlisi erken tanı koyup, erken tedaviyebaşlamaktır. Çünkü KBAS tip I son evresinde geri dönüşümsüz değişiklikleroluşmaktadır ve bu da iş gücü kaybı ve psikososyal bozukluklara, dolayısıyla yüksektedavi maliyetlerine neden olmaktadır. Sendromun erken tanısını koymada en değerlitest kemik sintigrafisidir. Bu durum literatürde fazla sayıda çalışmayla gösterilmişolmasına rağmen, kemik sintigrafisinin kantitatif değerlendirilmesi ile ilgili birkaççalışma mevcuttur.Bu çalışmada KBAS ön tanılı 42 olguluk hasta grup ve 10 sağlıklı kontrolgrubuna X-ray, SPECT ve üç fazlı kantitatif kemik sintigrafisi çekildi. SPECTsonucunda mikrokırık saptanan 4 hasta çalışma dışı bırakıldı. Hasta grubun tutulanekstremitesi sağlam tarafı ile ve ayrıca kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Sintigrafiningeç statik fazında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.İmmobilizasyon süresi ile aktivite tutulum miktarı arasında pozitif ilişki gözlendi.Cerahi uygulanan hastalarda aktivite artışı konservatif tedavi uygulananlara göredaha fazla idi.Sintigrafide sadece periartikuler bölge değil kemik yapının tamamı boyuncaaktivite tutulumu olduğu gözlendi ve bu immobilizasyona bağlı subperiostal kemikrezorbsiyonu şeklinde yorumlandı.KBAS tip I de kantitatif üç fazlı kemik sintigrafisinin rolü, erken tanıyıdesteklemek ve onaylamaktır. Tanısal değeri yüksek bir tanı aracıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe diagnosis of CRPS is basically depends on clinical findings. Varioussymptoms and signs are described in literature. Although IASP defined its criteriasto prevent the confusion about this, the validity of these criterias are questioned inrecent years. Most important for prognosis of CRPS is early diagnosis andtreatment. Because in late stages of CRPS type I, irreversible changes occur and thisleads to lost time injury and psychosocial disorders, therefore increased treatmentcosts. The most valuable test for early diagnosis of syndrome is 3-phase bonescintigraphy. Although this condition was described with many studies in literature,there is only few studies about quantitative analysis of 3-phase bone scintigraphy.In this study, roentgenograms, SPECT and 3- phase bone scintigraphy resultswere obtained for 42 patients who were prediagnosed as CRPS and 10 healthycontrol group. Four patients who have microfractures in SPECT results are excludedfrom study. The affected limb of patients is compared with patients? intact side andalso with control group. At late static phase of scintigraphy, statistically significantdifference between two groups was found. Positive correlation was observedbetween time of immobilization and quantity of activity uptake. Increased activityuptake in patients who have exposed to surgery was higher than in patients whowere treated conservatively.The role of 3- phase bone scintigraphy at CRBS type I is to support earlydiagnosis and confirm this . This is an equipment that has high diagnostic valuability.