Deneysel periodontitis oluşturulan sıçanlarda arı poleninin alveolar kemik yıkımı ve inflamatuvar parametreler üzerinde etkisi
The effect of bee pollen on alveoler bone destruction and inflammatory parameters in rats with experimental periodontitis
  1. Tez No: 918449
  2. Yazar: SENEM FİLİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ERCAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Arı poleni, bitki çiçeklerinden elde edilen polen ve arı tükürük salgılarının bir karışımı olup, esas olarak anti-inflamatuar etkiye sahip bir arı ürünüdür. Arı poleni Antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Arı poleninin metanolik ekstraktında bulunan flavonoidler, nitrik oksit üretimini azaltarak siklooksijenaz aktivitesini inhibe etmekte ve ek olarak kemik kaybını azaltmaktadır. Bu nedenlerle, arı poleni, kronik hastalıklarla ilişkili moleküller ve hücresel değişiklikler üzerinde olumlu özelliktedir ve önleyici/tedavi edici potansiyel bir terapötik maddedir. Bu çalışmanın amacı sıçanlarda oral gavaj ile uygulanan arı poleninin deneysel periodontitis (DP) üzerinde etkilerini araştırmaktır. Yirmi dört adet sıçan rastgele üç gruba ayrıldı; 1) periodontal olarak sağlıklı (PS), 2) deneysel periodontitis (DP), 3) deneysel periodontitis + arı poleni (DP-AP). Sıçanların maksiller azı dişlerine ligatür yerleştirilmesi ile DP indüklenmesi sonrasında test grubuna arı poleni oral gavaj yoluyla 14 gün boyunca uygulandı. Sıçanlar 15. günde ötenazi yapılarak çene örnekleri ve serum örnekleri elde edildi. Örnekler biyokimyasal, histolojik, histomorfometrik ve immunohistokimyasal olarak analiz edildi. Serumda IL-4 ve IL-6 düzeyleri enzim bağlı immunosorbent assay (ELISA) ile değerlendirildi. NF-κB ligandı reseptör aktivatörü (RANKL), osteoprotegerin (OPG) seciteleri immun boyama ile analiz edildi. Deneysel periodontitis oluşturulan gruplarda periodontal olarak sağlıklı gruba göre daha fazla kemik kaybı olduğu fakat bu farkın anlamlı olmadığı saptandı (p>0.05). Gruplar arası serum IL-4 ve IL-6 düzeylerinde anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Bee pollen is a mixture of pollen from plant flowers and bee salivary secretions, primarily known for its anti-inflammatory effects. It has antimicrobial and antioxidant properties. The flavonoids found in the methanolic extract of bee pollen inhibit cyclooxygenase activity by reducing nitric oxide production, thereby additionally reducing bone loss. For these reasons, bee pollen has beneficial properties related to molecules and cellular changes associated with chronic diseases and is a potential therapeutic substance with preventive/treatment potential. The aim of this study is to investigate the effects of bee pollen administered via oral gavage on experimental periodontitis (EP) in rats. Twenty-four rats were randomly divided into three groups: 1) periodontal healthy (PH), 2) experimental periodontitis (EP), 3) experimental periodontitis + bee pollen (EP-BP). After the induction of EP by placing ligatures on the maxillary molars of the rats, bee pollen was administered via oral gavage to the test group for 14 days. The rats were euthanized on day 15, and jaw and serum samples were collected. The samples were analyzed biochemically, histologically, histomorphometrically, and immunohistochemically. Serum levels of IL-4 and IL-6 were evaluated by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Receptor activator of NF-κB ligand (RANKL) and osteoprotegerin (OPG) levels were analyzed by immunostaining. In the experimental periodontitis groups, more bone loss was observed compared to the periodontal healthy group; however, this difference was not statistically significant (p>0.05). No significant differences were found between groups in serum IL-4 and IL-6 levels (p>0.05).