Süt çocuğunun geçici hipogammaglobülinemisi tanılı hastalarımızın periferik kan lenfosit alt gruplarının değerlendirilmesi
- Tez No: 194622
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL REİSLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
8. ÖZETBu çalışma THI tanılı hastalarımızın periferik kan lenfosit alt gruplarının yaşlara göreizlediği değişiklikleri incelemek ve sağlıklı Türk çocuklarının değerlerinden farklı olupolmadığını saptamak amacıyla yapılmıştır.Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıAnabilim dalı Çocuk mmunoloji ve Allerji bölümünde takip edilen THI tanılı hastalar alınmıştır.Bu hastaların periferik kan lenfosit altgrup oran ve mutlak sayıları sağlıklı Türk çocuklarınınperiferik kan lenfosit altgrup oranları ve mutlak sayıları ile karşılaştırılmıştır. Kasım 2001- Kasım2006 tarihleri arasında takipli 6 ay - 4 yaş arası 104 THI'lı hasta 3 gruba ayrılarak (Grup1: 6 ay-12 ay, Grup2: 12 ay -24 ay, Grup3:24 ay-48 ay), dosya kayıtları retrospektif olarakdeğerlendirildi.Çalışmamızda THI'lı çocukların periferik kan lenfosit altgrup değerlerinin yaşla birliktedeğiştiği saptanmıştır. THI'lı hastalarda sağlıklı çocuklara benzer şekilde T lenfosit altgruplarınınrölatif oranları artarken; B lenfositlerin rölatif oranları azalmaktaydı. Öte yandan TLS, T lenfositaltgrupları ve B lenfositlerin mutlak sayılarının yaşla birlikte azaldığı saptanmıştır. NKhücrelerinin rölatif oranları ve mutlak sayıları 2 yaşına kadar azalma göstermekte, daha sonrayaşla birlikte artmaktadır.Hasta grubumuz sağlıklı Türk çocukları ile karşılaştırıldığında 6 ay-1 yaş grubumuzunCD4+ T lenfositleri ve NK hücrelerinin mutlak sayılarının ortalama değerleri sağlıklı Türkçocuklarına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşüktü. Hastalarımızda 1-2 yaş grubununCD19+B lenfositlerinin rölatif oranlarının ve mutlak sayılarının ortalama değerleri sağlıklı Türkçocuklarına göre anlamlı şekilde düşüktü. 2-4 yaş grubu hastalarımızda ise CD3+, CD4+ veCD8+ T lenfositlerinin mutlak sayılarının ortalama değerleri ile NK hücrelerinin mutlak53sayılarının ortalama değerleri anlamlı yüksekti. CD8+ T lenfositlerin rölatif oranlarının ortalamadeğeri sağlıklı Türk çocuklarına göre her üç yaş grubunda da anlamlı derecede yüksekti.Sonuç olarak THI'lı hastaların periferik kan lenfosit altgruplarının rölatif ve mutlaksayılarının değerleri normal sınırlar içerisinde olmasına rağmen, sağlıklı çocuklarlakarşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı bazı farklılıklar olduğu görülmüştür. Orantısal vemutlak sayısal bu farklılıkların THI'lı hastalardaki antikor yapım bozukluğu vehipogammaglobülineminin nedeni olabileceğini düşünüyoruz.54
Özet (Çeviri)
9. SUMMARYThe aim of this study is to determine the changes of peripheral blood lymphocyte?ssubtypes of patients with transient hypogammaglobulinemia of infancy (THI) according to ageand compare them to healthy Turkish children.The study group consisted of children who were followed with the diagnosis of THI atDepartment of Pediatric Immunology and Allergy of Selcuk University, Meram Faculty ofMedicine. The values of control group were determined from the previous study indicating thenormal limits of peripheral blood lymphocyte?s subtypes of the healthy Turkish children. Thedata records of 104 children (6 months- 4 years) with THI between October 2001 and October2006 were evaluated retrospectively. The study group was divided into three groups according toage as follows: group1: 6-12 months, group2: 12-24 months, group3: 24-48 months.The values of peripheral blood lymphocyte?s subtypes of children with THI was found tobe changed according to age. In this study, the relative ratio of T lymphocyte subtypes wasincreased while the relative ratio of B lymphocyte of patients with THI was decreased as similarin healthy children. Additionally, the value of total lymphocyte counts, T lymphocyte subtypes,and absolute B lymphocyte counts were decreased. The relative ratio and absolute count of NKcells were decreased until the age of two, and increased after then.The levels of mean values of absolute count of CD 4 (+) T lymphocytes and NK cells ofchildren between 6 months and 1 year were decreased significantly, when compared with thehealthy controls. Also, the levels of mean values of CD 19 (+) B lymphocytes of our patientsbetween 1-2 years were decreased significantly, when compared with the healthy controls. Thelevels of mean values of absolute count of CD 3 (+), CD 4 (+), CD 8(+) T lymphocytes and NK55cells of our patients between 2-4 years were increased significantly. In all three groups the meanvalues of the relative ratios of CD 8 (+) T lymphocytes were higher than the healthy controls.In conclusion, although the relative and absolute values of peripheral blood lymphocytesubtypes were in normal limits, some differences were found out when compared with healthycontrols. We speculate that these differences may be the causes of defective antibody productionand hypogammaglobulinemia in children with THI.56