Tip II diabetik hastalarda diabetik retinopati ile ilişkili endotelyal nitrik oksit sentaz gen polimorfizmi
  1. Tez No: 194628
  2. Yazar: SİBEL İNAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
7. ÖZETAmaç: Diabetik retinopatinin gelişiminde genetik bir risk faktörü olarak G894T genpolimorfizminin retinopati şiddeti ve makula ödemi varlığı ile ilişkisinin araştırılmasınıamaçladık.Gereç ve Yöntem: Selçuk Üniversitesi Meram Tıp fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalıpolikliniğine başvuran tip II diabetes mellituslu 107 hasta çalışmaya alındı. Koroner arterhastalığı veya sistemik hipertansiyonu olan hastalar çalışma kapsamına alınmadı. Buhastalar retinopatisi olmayan (n=36), nonproliferatif diabetik retinopati (n=41) ve proliferatifdiabetik retinopati(n=30) olmak üzere 3 ayrı gruba bölündü. Diabet ve başka sistemik birhastalığı olmayan 45 hasta kontrol grubu olarak oluşturuldu. Tüm hastaların kanlarıtüplerde toplandıktan ve biyokimyasal analiz için çalışıldıktan sonra her hastadan bir tüpörnek saklandı ve tüm hastalarda topluca polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi G894Tpolimorfizmi araştırıldı.Bulgular: Hastaların yaş ortalması 55.8± 9.4 yıl iken kontrol grubunda 55.0± 9.7 yıl idi.Diabetik retinopatisi olmayan hastaların %61`nde GG, %39`nda GT genotipi;nonproliferatif diabetik retinopatilerin %37'sinde GG, %46'sında GT ve %17'sinde TT;proliferatif diabetik retinopatilerin %58'inde GG, %33'ünde GT ve %9'unda TT genoptipisaptandı. Diabetik retinopati şiddeti ile G894T gen polimorfizminin herhangi bir tipi ileistatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Makula ödemi olan retinopatili hastalarda GGgenotipi %62.1, GT %31 ve TT %6.9 oranında saptanırken makula ödemi olmayanretinopatili hastalarda GG %28.6, GT %54.8 ve TT %16.6 oranında saptandı. Diabetikretinopatili hastalarda makula ödemi ile GG genotipi arasında anlamlı bir ilişki saptandı(p=0.017, x2). HbA1c'nin 8'in üstünde olduğu uzun süreli kan şekerinin regüle edilemediğihastalarda G894T gen polimorfizminin GG genotipi ile ilişkili olduğu gözlendi.Sonuç: G894T gen polimorfizmi diabetik retinopati şiddeti ile ilişkili bulunmazken, makulaödeminde ve regüle edilemeyen hiperglisemi üzerinde etkisinin olabileceği düşünüldü.71
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYPurpose: The association of G894T gen polimorphism with the severity of retinopathy andmacular edema was investigated as a genetic risk factor in the development of diabeticretinopathy.Material and Methods: One hundred seven patients with type 2 diabetes mellitus who appliedfor Ophthalmological examination in Ophthalmology department at Selcuk University School ofMedicine were included in the study. Patients with coronary artery disease or systemichypertension were not included in the study. The patients were divided into three groupsaccording to their severity of retinopathy as non-retinopathy group, nonproliferative retinopathygroup and proliferative group. Forty five patients without Diabetes mellitus or any othersystemic disease served as a control group. Blood samples were collected from all patientsand anayzed for biochemical parameters. One sample from each patient and control werestored for genetic analysis, then the G894T gen polimorphism of eNOS was analyzed bypolimerase chain rection.Results: Mean age was 55.8± 9.4 years in the study group and 51.8± 9.7 years in the controlgroup. GG and GT genotype was found as 61% and 39% respectively in nonretinopathygroup. GG, GT and TT genotype was found as 37%, 46% and 17% respectively innonproliferative diabetic retinopathy. GG, GT and TT genotype was found as 58%, 33% and9% respectively in proliferative diabetic retinopathy. The severity of retinopathy was notassociated with any type of G894T eNOS gene polymorphism. GG, GT and TT genotypes wasfound as 62.1%, 31% and 6.9% respectively in patients with retinopathy who have not macularedema. GG, GT and TT genotypes was found as 28.6%, 54.8% and 16.6 % respectively inpatients with retinopathy who have macular edema. Macular edema was associated with GGgenotype (p=0.017, x2). GG genotype of G894T gene polymorphism was also associated withhyperglisemia in patients in which long-term blood sugar could not regulated with HbA1c > 8.Conclusion: Although G894T gene polymorphism was not associated with the severity ofdiabetic retinopathy although it may have effects on diabetic macular edema and nonregulatedhyperglisemia.72