Obez adolesan kızlarda glukoz toleransının, insulin duyarlılığının ve beta hücre fonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of glucose tolerance, insulin sensitivity and beta cell function in obese adolescent girls
  1. Tez No: 194633
  2. Yazar: OYA ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURÇİN SAKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
OBEZ ADOLESAN KIZLARDA GLUKOZ TOLERANSININ, İNSULİNDUYARLILIĞININ VE BETA HÜCRE FONKSİYONUNUNDEĞERLENDİRİLMESİOya ERCANBu tez çalışmasında obez adolesan kızlarda glukoz toleransı (GT)'nın,insulin duyarlılığı (İD)'nın ve beta hücre fonksiyonu (BHF)'nundeğerlendirilmesi ve İD'nı ve BHF'nu basit ve doğru olarak yansıtanindekslerin belirlenmesi amaçlanmıştır.OLGULAR VE YÖNTEMLER :Basit obezite tanısı olan 31 adolesan kız olguda (Obez grup) ve normalağırlıktaki sağlıklı 6 adolesan kızda (Kontrol grubu) GT oral glukoztolerans testi, BHF HOMA beta hücre indeksi ve insulinojenik indeks 30ve İD açlık glukoz/insulin oranı, HOMA-IR indeksi ve oral glukoz insulinduyarlılık indeksi (OGIS) ile belirlenmiştir .BULGULARObez grupta bozulmuş glukoz toleransı (BGT) ve diyabetes mellitus (DM)%6 oranlarında saptanmıştır.Bozulmuş açlık glukozu sınır 110 mg/dl iken saptanmazken ,sınır 100mg/dl iken 8 obez olguda (2BGT, 2DM) ve bir kontrol olgusundasaptanmıştır.Obez grup ile kontrol grubu ve erken pubertedeki obezolgular ile geç pubertedekiler arasında İD ve BHF indeksleri açısındanfarklılık saptanmamıştır.HOMA-IR indeksi ile glukoz 120 ve OGİS arasında ,HOMA beta hücreindeksi ile insulinojenik indeks 30 arasında ve açlık glukozu ile glukoz120 glukozu arasında korelasyonlar saptanmıştır. Vücut kitle indeksistandart deviasyon skoru ile indeksler arasında korelasyonsaptanmamıştır.SONUÇLARObez adolesan kızlar obezitenin yol açtığı metabolik değişiklikspektrumunun farklı noktalarında bulunabilirler.Metabolik değişikliklerinderecesi obezitenin derecesi ve puberte evresi ile öngörülememektedir.HOMA-IR indeksi ve HOMA beta hücre indeksinin sırası ile İD'nin veBHF'un değerlendirilmesinde basit ve uygun indeksler olduğu ve açlıkglukozunun, sınırın 100 mg/dl kabul edilmesi koşulu ile, glukoztoleransının öngörülmesinde yararlı olduğu sonucuna varılmıştır.54
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF GLUCOSE TOLERANCE, INSULIN SENSITIVITYAND BETA CELL FUNCTION IN OBESE ADOLESCENT GIRLSOya ERCANThe aims of this study were to evaluate glucose tolerance (GT), insulinsensitivity (IS) and beta cell function (BCF) and to determine simple andaccurate IS and BCF indices in obese adolescent girls(OAG)SUBJECTS AND METHODSIn 31 OAG and in 6 controls, GT, BCF and IS were evaluated withOGTT, HOMA beta cell index (HBCI) and insulinogenic index 30, andHOMA-IR, oral glucose IS(OGIS) index and fasting glucose(FG) / insulinratio respectively.RESULTSBoth 6% of AOG had impaired glucose tolerance (IGT) and diabetesmellitus(DM).With 110 and 100 mg/dl cut-offs, none and, 8 OAG (2IGT, 2DM) and 1control girl had impaired FG respectively. IS and BCF indices were notdifferent between OAG and controls and, between early and late pubertalOAG.There were correlations between HOMA-IR and, glucose 120 and OGIS;HBCI and insulinogenic index 30 and, FG and glucose 120. There wasno correlation between body mass index standart deviation score andindices.CONCLUSIONFindings of this study suggest that OAG might be at different points ofspectrum of ` metabolic states in obesity `. The degree of metabolicalterations might not be predicted from the degree of obesity andpubertal stage.The results also suggest that HBCI and HOMA-IR may serve as simpleand accurate indices for evaluation of IS and BHF and that FG (100mg/dl cut-off )may be useful in predicting glucose tolerance.55