Çoğul gebelikte perinatal mortalite ve morbidite oranları
The perinatal mortality and morbidity rates of multiple pregnancies
  1. Tez No: 194634
  2. Yazar: MUKHABBAT (MUHABBAT) RASHIDOVA (RAŞIDOV)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL FAHRİ ÖÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETAmaç: Kliniğimizde doğum yapan çoğul gebelikleri gözden geçirerek bugebeliklere özgü perinatal mortalite ve morbidite oranlarının saptanması ve buoranların artmasına neden olan ana etkenlerin ortaya konulmasıdır.Materyal ve metod: CTF Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında Ocak1996 ile Aralık 2005 tarihleri arasında gerçekleşen ikiz doğumlar geriye doğruincelendi. Doğumhane, Doğum servisi ve Yenidoğan birimi kayıtları çalışmamateryalini oluşturdu. Kliniğimizde doğurtulan ikizlerin perinatal mortalite vemorbidite oranları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim: The aim of this study is to investigate multiple pregnancies which havebeen followed in our clinic and to detect the perinatal mortality and morbidityrates of these pregnancies and to determine the underlying factors responsiblefor the increase in these rates.Material and method: A retrospective study has been performed byinvestigating the records of twin pregnancies which have been followed inIstanbul University Cerrahpasa Faculty of Medicine Department of Gynecologyand Obstetrics between January 1996 and December 2005. The study materialhas consisted of the records available in the labor ward, maternity ward andnewborn ward. Perinatal mortality and morbidity rates of the twin pregnanciesthat were delivered in our clinic have been detected. The relationship betweenobstetrical complications and perinatal mortality and morbidity has beenassessed. In addition, any potential relationship between maternal age,obstetrical history, the route of conception, zygocity, chorionicity, gestational ageat delivery, birth weight, route of delivery, fetal gender, fetoreduction, RDSprophylaxis and perinatal outcomes and cesarean rates have been investigated.Statistical calculations have been performed by using SPSS 13 and GraphPadInStat 3 programmes.